Bugun...2013’TE 12 MİLYON LİRA HARCANAN MANAVGAT STADI 6 YILDIR NEDEN TAMAMLANMIYOR?
Tarih: 06-03-2019 22:16:59 + -


12 milyona mal yani emsallerinin üç katı bir rakama mal olduğu bilinen Manavgat Stadı 6 senedir tamamlanmadı. Bu stat neden kiraya verilmiyor ve masrafı olsun karşılanmıyor?

facebook-paylas
Tarih: 06-03-2019 22:16

2013’TE 12 MİLYON LİRA HARCANAN MANAVGAT STADI 6 YILDIR NEDEN TAMAMLANMIYOR?

12 milyona mal olduğu ifade edilen Manavgat Atatürk Stadı, yapıldığı dönemde yapılan benzerlerinin 3 katı bir maliyete sahip. Aynı tarihte (2013 yılı), Türkiye'de yapılmış olan 5000 kişilik statların maliyeti ortalama 5 milyon lira olarak açıklanmış. O tarihten sadece bir kaç yıl önce yapılan Evrenseki Spor Stadı bir buçuk milyona mal olmuş. Projesine uygun olmayan, pek çok eksiği olan ve hala tamamlanmamış olan Manavgat Stadı benz-eş-lerinin 3 katına nasıl mal olabiliyor?

 

 

SAYIN SÖZEN’E SORUYORUM:

 

15 bin kişilik" diye televizyonlarda övülen stat, sadece 5 bin kişilik ve üstelik projesi de yanlış ve eksik. Düzenleme yapılmadan orada profesyonel takımlar oynayamaz.

** Özürlüler için ayrı giriş yok. Özürlüler için tribün, tuvalet yok.

** Girişte içeriye girenleri sayacak turnikeler yok.

** Seyirci için acil durum merdivenleri yok.

** Anons odası, basın odası, basın tribünü yok.

 ** Sahanın dışı telle çevrili ama komple çevrilmesi lazım ve daha yüksek olması lazım. Seyircinin sahaya girmesinin tamamen engellenmiş olması lazım.

** Sahanın dışı izinsiz girişlere engel olacak şekilde en az 2 m yüksekliğinde duvar ile çevrili olması lazım.

** Kale arkası tribünlerinin üzeri kapatılmamış. Projede rüzgâr hesaplamaları yanlış yapıldığı için mi kapatılamadı? Kuvvetli bir fırtınada, kopup, denize ya da Manavgat'ın üzerine uçmasından mı korkuluyor?

** Kale arkası tribünleri yapılmamış olduğu için, sahada maç esnasında oyuncuları çok zorlayan, oyun kalitesini düşüren devamlı bir rüzgâr esiyor.

** Kale arkası tribünleri kapatılmamış olduğu halde ve başka eksikleri de olduğu halde yüklenici firmaya paranın hepsi ödendi mi? Neden ödendi? Ödendi ise neden yüklenici firmaya stat tamamlatılmıyor?

** Stadın tek girişi var. Ev sahibi takımın taraftarları, rakip takımın taraftarları, hakemler ve her iki takımın da sporcuları aynı kapıdan stada giriyor. Bu tehlikeli sonuçları olabilecek yanlış bir uygulama ve federasyonca belirlenmiş olan kurallara aykırı.

** Ev sahibi takım rakip takım ve hakemler aynı koridordan sahaya çıkıyor. Maçlar rekabet ortamıdır ve tansiyon yüksektir. Ev sahibi takımın ve misafir takımın aynı koridordan sahaya çıkması, hakemlerin de aynı koridoru kullanıyor olması hır-güre sebep olabilir ve tamamen federasyon kurallarına aykırı.

** Stat bakımsızlıktan dökülüyor.

Stadın  yıllık yüklü bir maliyeti var. Çim, tohum, bakım, elektrik, su, personel, vs. maliyetleri...

** Stadım çim ve diğer bakım masrafları ne kadar?

** Stadın personel giderleri ne kadar?

 

Oysa stat tamamlansa ve profesyonel lig maçları yapılabilecek hale gelse en azından bakım masrafı Manavgat halkının üzerinden alınmış olur. Herhangi bir sahanın yaklaşık yıllık 100 bin lira civarında bakım masrafı olduğu bilindiğine göre Manavgat Belediyesi bütçesi bu masraftan kurtulur.

 

 

SPOR TURİZMİNE KATKISI YOK

 

Spor turizmi çok önemli bir alternatif turizmdir. Manavgat Atatürk Stadı kiralama yolu ile, “spor turizmi”ne hizmet eden, gelir getiren bir kaynağa dönüştürülmüyor. Oysa önceleri Sorgun Çamlığı'nda antreman yapan yabancı takımlar Manavgat'ın eski-püskü, tribünleri kırık-dökük stadında antreman maçları yaparlardı ve stat için belediyeye kira öderlerdi. Manavgat Belediyesi'nin aylık 3-4 bin Mark (yani 1500-2000 €) stat kirası geliri vardı o zamanlarda.

 

Manavgat'ı bu gelirden neden yoksun bırakıyorsunuz? Stadı neden Manavgat'taki ve çevresindeki otellere tatil ve antreman çalışmaları yapmaya gelen yerli ve yabancı takımlara kiraya vermiyorsunuz?

 

 

80 MİLYONA SÖYLENEN YALANLAR

 

Sayın Sözen’in 2013 Haziran’ında bir televizyon programında Manavgat Stadı için telaffuz ettiği seyirci sayısı potansiyeli 15.000 kişi. Oysa Manavgat Stadı 5.000 kişilik ve bu Manavgat Belediyesi’nin internet sitesinde de yazıyor.

 

Aynı programda “olimpik yüzme havuzu” yaptırdığını söylüyor sayın sözen; 6 senedir arıyorum, olimpik yüzme havuzumuzu göremedim.
Bu haber 2511 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR Haberleri

YUKARI