Bugun...4 MEVSİM MANAVGAT, 4 MEVSİM TURİZM
Tarih: 01-07-2019 14:03:45 + -


MATSO, Manavgat’ta turizmi 12 aya yayabilmek için neler yapılabileceğini araştırmak amacıyla, 25.06.2019 salı günü Akdeniz Üniversitesi MATSO Turizm Fakültesi ile ortak bir çalışma protokolü imzaladı.

facebook-paylas
Tarih: 01-07-2019 14:03

4 MEVSİM MANAVGAT, 4 MEVSİM TURİZM

64 km sahili olan Manavgat’ta, iş insanlarının girişimciliği, yaptıkları yatırımlar, devlet tarafından verilen destek ve teşvikler sayesinde turizm çok hızlı gelişme göstermiştir. Manavgat’ımız Antalya ilinde en fazla yatak sayısı ile ve turizmden en yüksek geliri elde etmesi ile liderdir. Bu başarının devamı açısından alım gücü yüksek turistin ülkemize ve Manavgat’a çekilmesi önemlidir.

 

 

Turizmin çeşitlenmesi

 

Doğal ve tarihi yerleri ile ülke ve dünya çapında ön plana çıkan ilçemizde pek çok başka turizm çeşitleri de yapılabilir: Doğa turizmi, spor turizmi, kış turizmi, yayla turizmi, akarsu turizmi, botanik turizmi, golf turizmi, hava sporları, inanç turizmi, kongre turizmi, kuş gözlemciliği, mağara turizmi, dalış turizmi, sağlık turizmi… Turizmin çeşitlenmesi, turizmin 12 aya yayılması hedefine de katkı sunacaktır. Bu sayede Manavgat’ta yaşayanlar, yılın sadece 6-7 ayı çalışıp, diğer 5-6 ayında boş oturmaktan kurtulacaktır.

 

 

4 mevsim Manavgat, 4 mevsim turizm

 

“4 mevsim Manavgat, 4 mevsim turizm” projesi fikri bu amaçla ortaya çıkmış. MATSO’nun 16. meslek gurubu (konaklamacılar-otelciler) ile Akdeniz Üniversitesi MATSO Fakültesi bir protokol imzaladı. Bu projeyle, hem ülkemizin dünya turizmindeki payı ve hem de Manavgat’ın ülke turizmindeki payının arttırılması hedeflenmekte. Bu amaçla diğer turizm seçenekleri ve bu seçeneklerin pazar payı araştırılacak, yatırımcılara ve iş insanlarına rapor olarak sunulacak. Hazırlanacak rapor, turizm yatırımcılarımıza, iş insanlarımıza, kamuya ve sivil toplum kuruluşlarına rehber ve yol gösterici niteliğinde olacak.

 

Toplantıda söz alan Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert de Manavgat’ın ırmağı, denizi, güneşi ve arkeolojik zenginliklerinin yanında, hayvan ve bitki bio çeşitliliği, gastronomik özellikleri ile alternatif turizm için ayrıcalıklı öneme sahip olduğunu ve bunları araştırıp, ön plana çıkartmayı amaçladıklarını belirtti. Projeye katkı sunan her hocanın kendi alanında araştırmalar yapacağını ve öneriler sunacağını söyledi.

 

Protokolün imzasına katılan hocalar:

Ekolojik turizm alanında Dr. Öğr. Üyesi İlker Çinbilgel, Dr. Öğr. Üyesi Turhan Kebapçıoğlu, ve Prof Dr. Hakan Sert hocalarım

Kültür turizmi konusunda Dr. Öğr. Üyesi Özgür Yayla, Dr. Öğr. Üyesi Hülya KÖKMEN Seyirci,  Öğr. Gör. Hüseyin Keleş,

Kırsal turizmi konusunda Dr. Öğr. Üyesi Gözde Seval Ergün, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Gözen, Dr. Öğr. Üyesi Engin Derman

Spor turizmi konusunda Dr. Öğr. Üyesi Engin Derman

Gastronomi konusunda Dr. Öğr. Üyesi Neslihan ONUR

Toplantıda MATSO 16. Meslek Komitesi Başkanı Fehmi İncediş,  MATSO Yönetim Kurulu Üyesi Turizmci Hüseyin Güneş, MATSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Zekai Avcı, Antalya Tanıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Vural da hazır bulundu.

 

Nalına Mıhına 1: Manavgat’ta ki diğer turizm seçeneklerini incelemek ve tanıtmak amacı ile 7 senedir çıkartmakta olduğum Avantgarde Turkey 4 Dilde Gezi ve Kültür Dergisi’nde ben de bu konuları işlemekteyim. MATSO’nun da bu konuyu nihayet gündemine almış olması sevindirici. Bu konular hakkında bilimsel ve koordineli bir çalışma yapılacak olması çok güzel. Dergimin bir diğer amacı da Manavgat’taki yerleşik yabancılarla, yerli halkın arasında bir köprü oluşturmaktır. Yerleşik yabancıların da fikirleri ile katkı sunması temin edilebilir, özellikle inanç turizmi açısından.

 

Nalına Mıhına 2: Manavgat açısından çok önemli bulduğum bu projede, sadece köy turizmi, gastro turizm, spor turizmi, vs değil sağlık turizmi de değerlendirilmelidir. Sağlık ve özel ilgi turizmi hem talep görmektedir hem de kazancı yüksektir. Sağlık kurumları, güzellik salonları ve SPA Merkezleri'nin yer aldığı 9. gurup da protokol imzasında olmalıydı ve çalışmalarda yer almalıdır.

 

Nalına Mıhına 3: Manavgat’ta turizm gelirlerinin artması açısından “her şey dahil” sisteminin kaldırılması da önemlidir. Türkiye’nin batı kıyılarında “her şey dahil” sistemi 2006-2007 de peyder pey kaldırılmıştır. Sonuçtan esnaf kadar otelciler de memnun kalmıştır. MATSO’yu oluşturan yatırımcılar ve iş insanları bu konuyu da acilen ele almalıdır.
Bu haber 554 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI