Bugun...AĞAÇLAR İÇİN GOYGOY - DÜKKÂNLAR İÇİN SESSİZLİK
Tarih: 26-11-2019 20:11:48 Güncelleme: 15-12-2019 15:05:48 + -


Son günlerde Manavgat’ta yoğun olarak Sorgun’da ağaç kesen Kartal Yiğit İnşaat firması sahibi Şakir Kartal’ın proje fazlası dükkânlar yaptığı, diğer ayrıntılarda da projeye uymadığını konuşuyor. Manavgat Belediye Başkanı Sayın Şükrü Sözen ise bu konudaki suskunluğunu sürdürüyor.

facebook-paylas
Tarih: 26-11-2019 20:11

AĞAÇLAR İÇİN GOYGOY - DÜKKÂNLAR İÇİN SESSİZLİK

Hatırlarsınız sevgili dostlarım, Şakir Kartal’ın sahibi olduğu Kartal Yiğit İnşaat firması yılbaşından bir hafta evvel Sorgun’da ağaç kesmişti.

 

Şükrü Sözen de haftalarca GOYGOY yapmıştı. GOYGOY diyorum o protestolara. Çünkü amaç ağaçların kesilmemesi olsa, kesilmeden evvel yapılırdı o protestolar. Kesildikten sonra yapıldığına göre onlar ancak GOYGOY.

 

Ağaçlar kesildikten sonra, ama dikkatinizi çekerim, nedense öncesinde değil de sonrasında GOYGOY yapan Sayın Sözen’e buradan soruyorum:

** Kartal Yiğit İnşaat firması sahibi Şakir Kartal su parkını ve dükkânları projesine uygun yaptı mı?

** Şakir Kartal’ın projesinde kaç dükkân var? 9 mu? Projede 9 küçük dükkân mı var?

** Sayın Kartal kaç dükkân yaptı? Yoksa önce 15 kocaman dükkân mı yaptı?

** Şakir Kartal 15 kocaman dükkâna hem arka kapı hem de ön kapı yaptı mı? Sonra da ortasından bir duvarla dükkânları ikiye böldü de 30 dükkân yaptı mı?

** Sayın Şükrü Sözen, Manavgat’ta yaşayanlar nasıl bir matematikle dokuzu otuza eşitlediğinizi merak ediyor. Dokuzun otuza eşit olmadığını bilmek için liseye gitmeye gerek yok. Ortaokul diploması hatta ilkokul bilgileri bile yeter. Lütfen halkı aydınlatsanız ya: “Dokuz dükkân mı, otuz dükkân mı?”.

 

** Yine kamuoyunda çalkalananlardan duyumlarımıza göre projede çarşının çevresinde duvar var. Ve çarşıya sadece iki yerden giriş var. Fakat baktığımızda çarşının çevresinde duvar filan görmiyoruz. Projedeki o dış duvar neden yok Sayın Sözen? Sayın Sözen koca yaz geçti, projede çarşının dış tarafında olması gereken duvarın yapılmadığını görmediniz mi? Göz doktorunuza bir görünseniz.

 

** Ayrıca halk arasında konuşulduğuna göre projede dükkânların dışarıya kapıları yok. Sadece su parkına doğru kapıları var. Fakat baktığımızda dükkânların hepsinin yola açılan kapıları var. Dükkânların, projede olmadığı halde, dışarıya kapıları nasıl oluyor da oluyor Sayın Sözen?

 

** Burada emsalin % 10 olduğu biliniyor. Buradan Sayın Sözen’e sesleniyorum, bu alanda yapılaşma göze çok fazla gibi görünüyor. Eğer bu alanda emsalin üzerinde bir yapılaşma varsa, ağaçlar kesildikten sonra GOYGOY yapan siz, neden bu yapılaşmayı görmezden geliyorsunuz? Fısıltılar dinmek bilmiyor, “kesilen ağaçlara GOYGOY yapanlardan, fazladan yapılan dükkânlar ve yapılaşmaya neden “çıt” yok…” diye soruyor bu halk.  Ve halk bu konuda dürüst bir açıklama bekliyor sizden Sayın Sözen.

 

Sayın Sözen töhmet altında kalıyorsunuz, siz ve Manavgat Belediyesi, töhmet altında kalıyorsunuz. Deniyor ki kanuna aykırı herhangi bir durumun menfaat temin edilmeden görmezden gelinmesi eşyanın tabiatına aykırı. Halk bu fısıltıların dinmesini istiyor, sizden bir açıklama bekliyor. Ve elbette varsa eğer proje uygunsuzluklarını da gidermenizi bekliyor.

 

Konuştuğum kişiler sen söyle gazeteci “Aquajoy Su parkı’nın çarşısında da projeye göre fazladan 20 dükkân var mı? Biz pek bu işleri bilmeyiz. Sen söyle gazeteci, sence 20 kadar dükkânı görmezden gelmeyi kaç dükkân kurtarır? 7-8 dükkân kurtarır mı? Yoksa paylaşım yarı yarıya mı olur?” diye bana soru soruyorlar Sayın Sözen. Halk CHP’li bazı meclis üyelerinin ve ailelerinin Aquajoy Çarşısı’nda dükkânları olduğuna dair sürüp giden dedikoduları aydınlatılmasını sizden bekliyor.

 

Oteller hakkında belediyeler tarafından tutulan tutanaklarda fazlalıklar yazar. Ama nedense bu fazlalıklar yıkılmaz. Belediye “yıkım ihalesi” açar. Yıkım ihalelerine ya girecek firma bulunmaz, ya da ihalenin kazananı olmaz. Şimdi bazılarınızın düşüncesini okur gibiyim; bana soracaksınız: “Yıkımın ihale edilmemesinin de bir bedeli var mı? Ben ne bileyim; bu sorulara da bilen gocamanlar cevap versin. Artık ne nedir, ne değildir, onu gocamanlar cevaplasın.

 

Bu konu üzerine düşünürken Side’nin eski Belediye Başkanı Abdülkadir Uçar’ın oteli Su Otel aklıma geldi. 2014 yılında bu otel için Manavgat Belediyesi’nden aynı gün, aynı kişilerin imzası ile biri Turizm Bakanlığı’na, diğeri de Manavgat Kaymakamlığı’na iki evrak gitmişti. Manavgat Kaymakamlığı’na gönderilen evrakta oteldeki fazla yapılaşma ayrıntılı olarak yazıyordu. Bakanlığa gönderilen evrakta ise otelde ruhsatın iptalini gerektiren bir durum olmadığı yazılıydı. Aynı gün, anı konuda, aynı kişilerin imzası ile farklı iki evrak…

 

Hatırlarsınız sevgili okurlarım, 2014 yılında bu konuyu yazmıştım.

 

Diğer oteller için nasıl oldu bilemem, ama Turizm Bakanlığı Abdülkadir Uçar’ın oteli ile ilgili evraklardaki bu çelişkiyi öğrendikten sonra bile, Sayın Sözen’in bu oteldeki fazlalıkları bir süre yıkmadığını hatırlıyorum. O zamanlar iyi anlaştığı AKP’li eski belediye başkanını bu şekilde kolladı mı CHP’li Sayın Sözen, bilinmez. Araları açılana kadar birkaç sene yıkım yapılmamasının sebebi neydi, Sayın Sözen kendisi açıklasa da aydınlansak. Dedikodulardan değil, doğrudan Sayın Sözen’in söyleminden aydınlansak. Ama lütfen Sayın Sözen yine “balık ve makarna aynı şeydir” demeyin. Hoş bu saçmalığı söyleteceğiniz kişi de Alanya’da tatilde şu anda.

 

Eski bir anıyı hatırladıktan sonra konumuza geri dönelim. Ben şimdi buradan Manavgat Belediyesi’ne ve Şükrü Sözen’e soruyorum:

 

Sayın Sözen:

** Aquajoy Su Parkı ve çevresindeki çarşı projesinde Manavgat’ta yoğun olarak konuşulan bu projeye aykırılıklar var mı?

** Sayın Sözen varsa neden yıkılmıyor? Sayın Sözen yoksa bir açıklama yaparak bu dedikodulara son verin.

 

Sevgili okurlarım Şakir Kartal’ın yaptığı dükkânlarda ve inşaatın diğer kısmında soralım yetkililere yoksa sanki İmar Barışı çıkmadan evvel yapılmış gibi tutanak mı tutuldu. Yok canım, öyle bir şey yoktur, bütün bunlar dedikodu. Bu çarşı için sanki İmar Barışı’ndan önce yapılmış gibi tutanak tutulmuş olamaz. Çünkü İmar Barışı’ndan sonra başladı. Zaten Google Earth programında ne zaman yapıldığı kabak gibi ortaya çıkar. Hem zaten gazetelerde çıkan GOYGOY haberinin de tarihleri belli.

 

Sayın Sözen’in GOYGOY’una İYİ Parti’nin Antalya milletvekili Tuba Vural Çokal da çok defalar katıldı. Hatta konuşmalar da yaptı.

 

Bu GOYGOY’a defalarca CHP İlçe Başkanı Sayın Aliye Coşar ve İYİ Parti İlçe Başkanı Sayın Hatice Avcı da katıldı.

 

Pek çok STK başkanları da bu GOY-GOY’a katıldı. GOY-GOY fotoğrafındakiler sırası ile Avcılar Derneği Başkanı Engin Tüter, Muhasebeciler Odası Başkanı Nezih Özgenç, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay, Servis Araçları Odası Başkanı Mustafa Aydın, Bakkallar Odası Başkanı Abdullah Akça, Antalya Barosu Manavgat Temsilcisi Saip Umut Sertçelik, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Şoförler Odası Başkanı Muammer Ünal, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Abdurrahman Erdoğan, Esnaf Odası Başkanı Hasan Özcan, Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, TÜRSAB BTK Başkanı Mehmet Uslu.

 

Sayın Sözen halkı aydınlatıcı açıklamaları bir an evvel yapmanız sizin için çok önemli. Halk dört gözle açıklamalarınızı bekliyor. Yoksa maazallah halk “Şükrü Sözen ile Şakir Kartal fazla dükkan yapıp, aralarında anlaşmak için halkı ve STK başkanlarını kandırdıklarını” düşünecekler. Allah korusun. Bu insanlar aldatıldılar mı? Kullanıldılar mı? Hepsi danışıklı dövüş müydü? Yok canım, öyle bir şey yoktur, bütün bunlar dedikodu.

 

Kesilen ağaçlar için haftalarca GOYGOY yapan ve yaptıran Sayın Sözen, dükkân fazlalığı için neden sesiniz çıkmıyor?
Bu haber 5132 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI