Bugun...AZERBAYCAN HALK CUMHURİYETİ’NİN 100. YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 95. YILI BİRLİKTE KUTLANACAK
Tarih: 15-11-2018 22:56:59 + -


Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 100. yılı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ise 95. Yılı münasebeti ile Antalya ilinin Serik ilçesinde “Bir Millet, İki Devlet-Gençliğin Görüşü” adı verilen bir program düzenlenecek.

facebook-paylas
Tarih: 15-11-2018 22:56

AZERBAYCAN HALK CUMHURİYETİ’NİN 100. YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 95. YILI BİRLİKTE KUTLANACAK

Programı Serik Belediyesi ve Serik Akdeniz Gazetesi ve Azerbaycan’dan “Reformcu Gençler Birliği” (İslahatçı Gənclər İctimai Birliyi) ortak düzenliyor. Reformcu Gençler Birliği’nin başkanı Ferit Şahbazlı programda “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti”nin 100.Yılı Adlı Sergi”nin yer alacağını ve Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin tarihini anlatan “Sonuncu Kuruluş” adlı filmin de izlenebileceğini söyledi.

Programda Azerbaycan’ın ünlü sanatçısı Aybeniz Haşimova yönetimindeki Sanat Akademisi Orkestrası iki kardeş ülkenin dayanışmasına ithafen bir konser verecek.

Şahbazlı’nın bildirdiğine göre programa Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu, Antalya Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel, Türkiye’den ve Azerbaycan’dan milletvekilleri ve diğer resmi kuruluşlar iştirak edecek ve görüşlerini anlatacak. Şahbazlı ayrıca Azerbaycan Gençliği ve Antalya gençliği arasında köprüler kurulmasının, görüş alış-verişlerinin ve işbirliği ilişkilerinin yapılmasının önünün açılacağını da ekledi.

Şahbazlı, Serik Belediye Başkanı Prof. Ramazan Çalık’a, “Azerbaycan ile yapılan bu ortak programa ve Türk Dünyasına verdiği destekler” için teşekkür etti.

Hatırlayalım:

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 28 Mayıs 1918 - 27 Nisan 1920 arasında hüküm sürmüş bağımsız bir Türk Devleti'dir. Resmi dili Türkçe'dir. Kendi bayrağı vardı. Rusya iç savaştayken kurulan 4 devletten birisidir. Diğerleri Ermenistan, Gürcistan ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'dir. Bolşevikler iktidara geldiklerinde bu dönemde kurulan diğer 3 devlet işle beraber bu devleti de yıktı. Soyetler Birliği dağıldıktan sonra başlayan özgürlük hareketleri ile kurulan devletlerden biri de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'dir:18 Ekim 1991. Yapılan bir oylama ile kendilerini yıkılan devletin mirasçısı ve devamı ilan ettikleri için Azerbaycan Demokratik Cukhuriyetinin kuruluşu ilk devletin kuruluş tarihi kabul edilmiştir.
Bu haber 665 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI