Bugun...BAHARDA SORGUN’DA AĞAÇ KESEN FİRMA KESEMEDİĞİ AĞAÇLARI DA KURUTUYOR
Tarih: 03-11-2019 12:03:34 + -


Baharda Turizm Bakanlığı’ndan tahsis ile aldığı parselde 212 ağaç kesen Kartal İnşaat firması, kesemediği ağaçları da şimdi kurutuyor.

facebook-paylas
Tarih: 03-11-2019 12:03

BAHARDA SORGUN’DA AĞAÇ KESEN FİRMA KESEMEDİĞİ AĞAÇLARI DA KURUTUYOR

Sorgun ormanında Manavgat Belediyesi’nin 2015’te yaptığı düzeltme imar planında GÜNÜBİRLİK alana çevrilen ve G’ notu düşülen iki parsel Turizm Bakanlığı tarafından ihaleye verilmişti. Kazanan firmalar bu yılın baharında ağaç kesmiş, dükkânlar ve su parkı yapılmıştı.

 

Turizm Bakanlığı’ndan böyle bir yeri ihale ile alan firma öncelikle bir harita mühendisi ve Orman Müdürlüğü’nden bir yetkili ile beraber “ağaç röleve planı” yapar, mevcut ağaçları tespit eder. Daha sonra projesine göre keseceği ağaçları Orman Müdürlüğü’ne yine bildirir. Orman Müdürlüğü keseceği ağaçlara karşılık dikmesi ve üç yıl boyunca bakımını üstlenmesi gereken ağaç sayısını ve masrafı firmaya bildirir ve tahsil eder. Kesimi Orman Müdürlüğü elemanları yapar. Sorgun, Belek ve Kızılağaç’taki bütün oteller bu şekilde ağaçlar kesilerek ve parası Orman Müdürlüğü’ne ödenerek yapılmıştır.

 

Yasadaki bu olanağı sonuna kadar kullanan JOY-AQUA işletmecisi “Kartal İnşaat / Şakir Kartal” o dönemde 212 ağaç kesmişti. Oysa kesilen ağaçlardan birinin en küçük dalı kadar bile olmayan üç küçücük fidanın üreteceği oksijen nedir ki! Kesilen ağacın ürettiğinin on binde biri dahi olamaz. Bu ağaçlar endemik türler. Dünya üzerinde kumul alanda oluşmuş böyle ormanlar çok ender. Doğaya azami sayıda ağaç keserek zarar verdiği yetmiyormuş gibi kesmediği ağaçları da kurutuyor Şakir Kartal.

 

Seçim öncesi GOYGOY yapmak için haftada bir inşaatın önüne gelen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve İYİ Parti’nin Manavgatlı milletvekili Tuba Vural Çokal kurutulan ağaçları görmüyor mu?! Yakın zamanda bir seçim yok diye mi kurutulan ağaçlara sessiz kalıyorlar?! Şu ana kadar kesilen ağaçlar yasaya ve kılıfına uydurularak kesildi. Uydurup kesmediklerini de kurutuyorlar. Neden görmüyorsunuz?!

 

Firma alanın % 10’una inşaat yapabilir yasaya göre. Manavgat Belediyesi % kaçına inşaat yaptığını kontrol etti mi?! Hiç % 10’a benzemiyor! Ve alanın % 30’unu ağaçlandırmak zorunda. Ağaçlandırmak şöyle dursun, kurutarak “AĞAÇSIZLANDIRIYORLAR”! 
Bu haber 4422 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI