Bugun...BAKAN ÇAVUŞOĞLU, VEKİL AYDIN VE ADAY HASAN ÖZ ILICA'DA OKUL YERİNE YAPTIKLARI CEZAEVİNDEN NEDEN BAHSETMİYORLAR? UTANIYORLAR MI?!
Tarih: 14-03-2019 20:35:11 Güncelleme: 14-03-2019 20:59:11 + -


Ne Dış İşleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu, ne AK Partisi Belediye Başkan Adayı Sayın Hasan Öz ve ne de AK Partisi Antalya milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat’a hizmetlerini, yatırımlarını överken okul için ayrılmış alana yaptıkları cezaevini hiç anmıyor! Neden? Yoksa utanıyorlar mı?!

facebook-paylas
Tarih: 14-03-2019 20:35

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, VEKİL AYDIN VE ADAY HASAN ÖZ ILICA'DA OKUL YERİNE YAPTIKLARI CEZAEVİNDEN NEDEN BAHSETMİYORLAR? UTANIYORLAR MI?!

OLUMSUZ RAPORA RAĞMEN NEDEN BURAYA YAPILDI?

 

** Ilıca'da cezaevinin yapıldığı parseller için 2016 yılı Eylül ayında Adalet Bakanlığı müfettişleri “yerleşim yerine çok yakın olması sebebiyle” olumsuz görüş bildirmişti.

 

2017 Eylül ayında çıkan KHK’da, cezaevi yapılacak ilçelerin arasında Manavgat’ın da adı geçiyordu. Ve hemen ardından başka yer bulunması için fırsat bile verilmeden, iki hafta içinde, Ilıca’da cezaevi yapılması için ihale yapıldı ve inşaat da hemen başladı. Oldubittiye getirildi.

 

KHK’nın ardından ihalenin hemen iki hafta içinde yapılmasından anlaşılacağı üzere karar, Adalet Bakanlığı’nın olumsuz görüşüne rağmen, önceden verilmiş ve projesi filan önceden çizilmiş.

 

Bir senede ne değişti de cezaevini olumsuz rapora rağmen apar topar buraya yaptılar! Adı “adalet” olan bakanlık kendi kararını neden çiğnedi?

 

 

YANDAŞ FİRMALAR

 

** İhaleyi kazanan şirket, ihaleden hemen sonra tahsis ve yer gösterimi olmadığı halde şantiyesini ve beton üretim tesisini kurdu ve inşaata başladı. İki ortaklı firmanın ortaklardan biri Rizeli, Ekşioğlu Firması, yani AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan’ın kankası. Diğeri Cansız Firması, Gümüşhaneli ve Sayın Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kankası.

 

 

MANAVGAT BELEDİYESİ NEDEN SESSİZ KALDI

 

** Manavgat Belediyesi yani Sayın Şükrü Sözen ise sınırları içerisinde yapılacak küçücük bir kümese bile karışması gerekirken, bu inşaatı durdurmadı.

 

** İnşaat başlamadan evvel yeterince duyurmadığı bir protesto yürüyüşü yaptırdı. Protesto yürüyüşüne bölgede yaşayan yerleşik yabancılar da katıldı. Ama bölgede yaşayanların çoğunun haberi olmadı. Bu yüzden az ses getirdi.

 

** Oysa gördük ki, Sayın Sözen, Sorgun’da yapılan dükkânlar için, evrakın altında imzası olduğu halde, 4-5 kere protesto eylemi yaptı. İstese Ilıca içinde 4-5 hatta daha fazla eylem yapabilirdi. Fazla duyurulmadan yapılan o eylem laf olsun diye yapılmış demek ki.

 

 

STK’LAR KÖR SAĞIR DİLSİZ

 

** STK’lar sanırsın ki kör, sağır, dilsiz. Cezaevi tartışmaları esnasında hiçbir STK halkın isteğini dile getirmedi. Sayın Sözen’in altında imzası olduğu halde Sorgun’da protesto yapmak için yaptığı davet üzerine koşa koşa Sorgun’a gittiler. Bu konuda “sus pus”tular! Sayın STK başkanları arada sırada da halka yakın olun.

 

 

CEZAEVİ YAPILAN PARSEL OKUL YERİ OLARAK AYRILMIŞ VE ILICA’DA LİSE YOK

 

** Cezaevinin yapıldığı iki parselden büyük olanı 440 dönümlük, 100 binlik planda okul yeri olarak görünüyor. Küçük olan parsel ise 220 dönümlük ve aynı planda kent parkı yapılmak üzere ayrılmış. Ilıca’da lise yok.

 

 

MANAVGAT BELEDİYESİ RUHSAT BAŞVURUSUNU REDDETTİ AMA İNŞAATI DURDURMADI

 

** Firma, Manavgat Belediyesi’ne ruhsat başvurusunu Aralık ayında yaptı, yani işe başladıktan 3 ay sonra ve reddedildi. Belediye reddetmekte haklıydı. Binlik planı yapılmamış, arsaya çevrilmemiş yere inşaat yapılmasına izin verilemez zaten. Manavgat Belediyesi ruhsat başvurusunu reddetti ama yine de inşaatı durdurmadı.

 

 

BAŞKA YER NEDEN ARANMADI

 

** Manavgat'ta Milli Emlak’a ait pek çok 300 dönümün üzerinde arazi var.

 

** AK Parti Başkanı Hasan Öz’e konuyu sorduğumda “illa ki mera alanı olması gerekiyormuş” diye saçma bir cevap verdi.

 

** AK Parti milletvekili Sayın İbrahim Aydın ise telefon ile yaptığımız görüşmede “orman vasfını yitirmiş arazilere cezaevi ya da organize sanayi yapılamaz” cevabını verdi. Milletvekili Mustafa Köse ve Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu da kendilerine diğer araziler hatırlatıldığında aynı cevabı vermiş. Biraz araştırdığımda ise bu cevabın doğru olmadığını öğrendim. 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 17. Maddesinin değişik 3. Fıkrasına göre yapılabiliyor.

 

Sayın İbrahim Aydın’ın hem bizlerin vekili olarak, hem de orman işletmelerinde çalışmış biri olarak bu kanunu önceden bilmesi ya da araştırarak bulması gerekirdi. İlginçtir ama vekilimiz benden öğrendi.

 

Sayın İbrahim Aydın’ı kanunu söylemek için aradığımda “Ilıca’da cezaevi yapılmasına karşı olanlar başka yer çözümleri bulsunlar” dedi bana. Sayın İbrahim Aydın, yeni yer arayışlarını biz yapacaksak, kalkın o ceylan derili koltuklardan, biz geliyoruz, biz oturacağız. Siz milletin vekili olmak kavramını anlayamamışsınız. Siz orada şahsınız olarak oturmuyorsunuz. Bizi temsil ediyorsunuz, unuttuysanız, hatırlatayım. Ilıca’da yaşayanlar oraya yapılmasını istemiyor ve çözüm üretecek kişi sizsiniz, sizlersiniz.

 

 

ÇAVUŞOĞLU’NUN MANAVGAT’A HEDİYELERİ

 

** KHK Eylül’de çıkmış olsa da AK Parti milletvekilleri Mayıs ayından beri biliyordu, yani Sayın İbrahim Aydın ve diğer vekiller mayıstan beri biliyordu. Ve kıllarını kıpırdatmadılar. Başka yer aranmasını öğütlemediler.  

 

** Ilıca cezaevi Yatırımlar Daire Başkanlığı tarafından yapılıyor. Yatırımlar Daire Başkanlığı, Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı, yani Mevlüt Çavuşoğlu’na. Çavuşoğlu kendisini Alanyalı sayıyor ve Alanya’nın il olmasını istiyor.

 

İnsan sormadan edemiyor: “Çavuşoğlu Manavgat’ın geri kalmasını mı istiyor” diye… Çünkü Manavgat’ın turizmine yani ekonomisine sekte vuracak olan tek yatırım cezaevi değil. Sahil ile kenti ayıran üst geçitler de çirkin görüntüler bağlamında önemli bir eksi. Sayın Çavuşoğlu, Antalya havaalanından Alanya’ya beş dakika erken varmak için mi o üst geçitler? O üstgeçitler yüzünden Antalya’dan arabası ile gelen turist, Manavgat’a hiç uğramadan, hiç para bırakmadan Alanya’ya geçiyor. Uğrayabilecekleri tek yerin Çavuşoğlu ailesinin de hisselerinin bulunduğu Novamall Alışveriş Merkezi olması çok ilginç bir tesadüf.

 

Konu D-400’ün trafik yükünün azaltılması ise üst geçit yerine, alt geçit yapılmalıydı. “Ama su dolardı” demesin kimse. Pek çok mühendislik çözümü var bu konunun. Ve ayrıca D-400’e paralel daha kuzeyde planlanmış olan yolun yapımı hızlandırılmalıydı.

 

 

TURİZM OLUMSUZ ETKİLENECEK

 

** Ilıca’da cezaevi yapılan yer yerleşim alanının ve turizmin tam göbeği. Ilıca’da 30’dan fazla otel var. Bu otellerde resmi olarak 150 binden fazla yatak var. Cezaevi ile yerleşim alanının arası sadece ve sadece 30 metrelik bir yol. Deniz kıyısındaki oteller ile arası ise kuş uçumu 1 kilometre. Arazinin 3 tarafı evler ve villalarla dolu. Kuzeydoğu tarafında ise bir villa otel var ve o otelle arasında sadece yol var. Sayın Çavuşoğlu’na bunu hatırlattığımda “ana yoldan görünmüyor” dedi. Oysa ana yoldan görülüyor.

Biraz daha üstelediğimde ise milletvekilleri ve diğer yetkililer “çevresine yüksek ağaçlar ekilecek, çevreden görünmeyecek” diyor. Çevreden görünmemesi için planda ağaç ekilmesi olduğuna göre halkın rahatsızlığının farkındalar.

 

 

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ

 

Ilıca’da yerleşim ve turizm yerinin ortasına cezaevi yapanlar  Mahmutlar ve Alanya cezaevlerini yerini değiştirmek istiyor. Sebebi ise yerleşim yeri genişledikçe yerleşim ve turizm bölgesinin içinde kalmaları. İyi de Ilıca cezaevi yapılırken daha yerleşim ve turizm bölgesinin orta yerinde!

 

 

NEDEN BAŞKA YERLER DEĞERLENDİRİLMEDİ

 

** Manavgat’ta orman vasfını yitirmiş pek çok alan var. Sarıların arka tarafında “Sarılar Çöplüğü” adı ile bilinen bir alan var. Taşağıl’a giderken Güvercinlik deposunun arkasında bir alan var. Hacıobası’nda 450 dönümlük bir alan var. Külcüler ile Demirciler köylerinin sınırındaki alan var. Var oğlu var.

 

** MATSO Hacıobası’ndaki araziye organize gıda sanayi kurulsun istiyor. Hacıobası’ndaki araziyi bu iş için kapatalı 15 sene olmuş ama MATSO’nun bu yöndeki çalışmaları ağır aksak gidiyor. Oysa bu iki projenin yeri değiştirilebilirdi. Cezaevi Hacıobası’na, Gıda organize de Ilıca’ya yapılabilirdi. Ya da her ikisi de Hacıobası’na yapılabilirdi. Hacıobası’ndaki arazi iki proje için yeterli. Gıda organizenin ihtiyacı olan iş gücü, cezaevinin yarı açık kısmından karşılanırdı.

 

** Demirciler’e yapılmasını istemeyen ise Hasan Öz’ün bizzat kendisi mi yoksa?! Demirciler Hasan Öz’ün babasının köyü, ata toprağı. Basın toplantısında benimle iddialaştı. Şimdi Sayın Hasan Öz’e buradan sesleniyorum, eğer sözünün eriysen, tapuları topla getir.

 

 

İSTİHDAM OKUL İLE DAHA ÇOK OLUR

 

** İnşaat başladığında halk itiraz ettikçe “istihdam” diyerek göz boyamaya çalıştılar. 22 Mayıs 2018 günü AKP seçim ofisinin açılında konuşan Sayın Çavuşoğlu cezaevi ile 200 kişiye istihdam yaratacaklarından dem vurmuş dalga geçer gibi. Bu son derece saçma bir açıklama. Cezaevi ile istihdam yaratmak küçük yerler içindir. Demirciler ya da Hacıobası’na yapılsa o civar açısından istihdam olarak faydalı olurdu.

 

** Ilıca’da bir lise yok. Çocuklar Manavgat’a gelip, gidiyor. Servis parası dar gelirli aileler için büyük yük. Ülkemizde ve bölgemizde en büyük eksiklik teknik liselerden mezun kalifiye elemanlar. Arazi çok büyük ve bir sürü bina yapılıyor. Oraya 4-5 teknik lise açılsa Ilıca sanayisinin ve Ilıca’daki otellerin ihtiyacı olan kalifiye elemanlar yetiştirilir. Öğretmeni, asistanı, hizmetlisi ile 2000 kişiye istihdam sağlar. Üstelik bir de 2-3 bin öğrencinin de ilçeye katma değeri de cabası. Öğrenci olunca pek çok kafe, kırtasiye, market açılır.

 

 

TURİZM OLUMSUZ ETKİLENİR

 

** Otellerin rezervasyonu cezaevi yüzünden azaldığında binler kişinin işsiz kalacak olması da cabası. Çok değerli turizm yatırımcılarımız binlerce kişiye istihdam sağlıyorlar hem de yıllardır. Manavgat’ta dolaylı veya dolaysız olarak herkes turizmden ekmek yer.

 

** Ilıca'ya yapılacak cezaevi yalnızca Ilıca bölgesinde turizmi etkilemez. Kundu'dan Avsallar'a kadar olan sahil şeridindeki oteller "SİDE" diyerek satılır yurt dışında. Ülkemize turist gönderen ülkelerdeki İtalyan, Yunan ve İspanyol turizm acentaları Kundu-Avsallar arasını "Gece Yarısı Ekspresi" filmi gibi anlatmaya başladılar bile çoktan. Ilıca’dan mülk satın almış olan yabancılar ve yerli emekliler mülklerini satışa çıkardılar.

 

 

HALK İSTEMİYOR

 

** Cezaevine düşen mahkûmların % 5-6’lık kısmı kader mahkûmu dediğimiz kişilerdir. İflas etmiştir, çekini ödeyememiştir, hapse düşmüştür, ya da eşine, kızına sataşan olmuştur, kavgaya karışmıştır ya da benzeri olaylar. Ama geri kalan mahkûmlar gayri meşru yaşantıyı bir hayat biçimi olarak benimsemiştir. Cezaevinden çıktığında bile kısa süre içinde geriye döneceği bilinir. Bu tarz suç makinesi kişilerin çevresi de kendileri gibidir.

 

Ayrıca turistik ilçeler, yüksek gelirleri sebebiyle mafyalar için çekim alanıdır. Cezasını tamamlayan mahkûm buralardan gitmek istemeyecek, yerleşecektir. Keza çevresi de gelip yerleşecektir. Bu da turistik yörede suçun artmasına ve dolayısı ile turistin azalmasına sebep olur.

 

Ilıca’da yapılan “L tipi” cezaevinde adi suçlular ve terör suçluları bir arada olacak. Ilıca Cezaevi’ne konulan terör suçluları yüzünden bölgeye PKK’, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin yerleşmesi söz konusu olabilecek. Terör örgütlerinin yerleşmesi turistik açıdan yurtdışında olumsuz propagandaya sebep olacaktır.

 

Mahkûmlar ile görüşmeye gelenler çoğunlukla onlara telefon ve uyuşturucu ulaştırmaya çalışır. Bazı adli vakalarda yüksek teknolojinin kullanıldığı bile görüldü, örneğin drone’lar ile iletmeye çalışmak gibi.

 

Yapılan cezaevine giden tek yol Ilıca’nın içinden geçmektedir. İçerdeki akrabasını ya da arkadaşını ziyarete gelen kişiler Ilıca’da yaşayanlara sıkıntılar yaşatma olasılığı yüksek kişilerdir.  Ilıca’nın sokaklarında dolaşacaklar, kafelerinde oturacaklar. Ilıca’da yaşayanlara sıkıntı verecekler, çocuklar için kötü örnek olacaklar.

 

Ilıca’da yaşayanlar Ilıca’nın bu gibi insanları uğrak yeri olmasını istemiyor. Çoluk çocuğunun suça meyilli insanlar ile iç içe yaşamasını istemiyor. Ayrıca her ne kadar yapılmakta olan cezaevi yüksek güvenlikli olsa da mahkûmların kaçması ya da isyan çıkartması ihtimallerini değerlendiriyor.

 

 

SAYIN MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, ILICALI’LAR İNSAN DEĞİL Mİ!

 

Oysa Demirciler, Hacıobası gibi küçük merkezlerde yabancı kişiler göze batacağından barınamaz. Dolayısı ile bölgeye zararı olmaz.

 

 

AMA MANAVGAT SAHİPSİZ.

 

** CHP önceki dönem Milletvekili Sayın Niyazi Nefi Kara defalarca TBMM’de bu konuyu gündeme getirdi. Önergeler incelenmeden reddedildi. Hükumet ve AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan Ilıca cezaevi konusunda halkın isteklerini göz ardı etti. Ne de olsa firmalar tanıdık.

 

 

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI HASAN ÖZ, AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ VE DIŞ İŞLERİ BAKANI SAYIN MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU HALKIN SESİNE KULAK VERMEDİ

 

** Bu seçimlerde aday olması beklenen ve beklendiği gibi aday da olan Hasan Öz de halkın sesine kulak vermedi. Halkın önüne düşüp, meclise gitmedi. Yatırımlar Daire Başkanlığı Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı olduğu için:

 

Mevlüt Çavuşoğlu ile ters düşmemek adına halkı çiğnedi,

 

Demirciler babasının köyü olduğu için halkı çiğnedi,

 

Kendi adaylığını halkın isteklerinden üstün tuttu.

 

** Buradan hükümet partisinin bütün milletvekillerine tek tek sesleniyorum. Ilıca’da mahkûmlar için yapılan denize nazır cezaevi Manavgat’a cezadır! Hele de “Mahmutlar’daki ve Alanya’daki cezaevleri kaldırılıp, daha geriye yapılsın diye karar alındığı” düşünüldüğünde, kasıttır.

 

** Hala da okula çevirmek için şansımız var. Bir senedir okula çevrilmesi için yüze yakın haber yaptım ve uğraşmaya devam edeceğim.

 

** Son olarak söyleyeceğim: “Olmuşken Side Liman’ına yapsaydınız cezaevini, denize sıfır olsaydı bari.”HABER VİDEOSU

Bu haber 3193 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YUKARI