Bugun...KAŞ’TA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARINA MANAVGAT’TAN BARIŞIN SEMBOLÜ ZEYTİN AĞAÇLARI
Tarih: 01-11-2019 00:15:34 + -


Kaş dağların ardında bir ilçemiz. Ulaşımı zor, doğası çetin olduğu için güzelliğini koruyabilmiş, bozulmamış tek ilçesi Akdeniz kıyımızın. Kaş, göz, gerisi söz demiş atalarımız. Kaşı bizim Kaş’ımız, göz Meis Adası. Cumhuriyet kurulduğundan beri bir başka oluyor Kaş’ta cumhuriyet kutlaması.

facebook-paylas
Tarih: 01-11-2019 00:15

KAŞ’TA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARINA MANAVGAT’TAN BARIŞIN SEMBOLÜ ZEYTİN AĞAÇLARI

Doğasının çetinliğinin sebep olduğu ilginç bir konu var 1923 yılına dair. Cumhuriyetin ilan edildiği haberi Kaş’a iki gün sonra ulaşmış. Kaşlılar hemen sahilde çok büyük bir ateş yakmışlar. O kadar büyük ki 7 buçuk km uzaklıktaki Yunan Adası Meis Adası’ndan görünüyor. Ateşin çevresinde sabahlara kadar yemişler, içmişler, türküler söylemişler, kutlamalar yapmışlar. Ve bu geleneği 96 yıldır sürdürüyorlar. Cumhuriyetin ilanının Kaş’ta duyulması ile yaşanan bu coşku halkın cumhuriyet yönetimini ne kadar istediğinin bir göstergesi olması açısından da çok önemli.

 

 

ALMAN, İNGİLİZ VE YUNANLILAR CUMHURİYET’İMİZİ KUTLUYOR BİZLE BERABER

 

O bu ateşin çevresinde yalnızca Kaşlılar vardı. Onlarda belki ancak 100-150 kişi. Son yıllarda 29 Ekim Kaş’ta kutlayanların sayısı 10.000 kişiyi geçiyor. Eğlencelere Kaş’ta kalan yerleşik yabancılar ve otellerdeki yabancı turistler de katılıyor. Hatta Meis Adası’nda yaşayanlar da eğlenceye katılmak için geliyor. Zaten Meis Adası’nda yaşayanlar haftada bir-iki kere alışveriş yapmak için Kaş’a geldiği için Kaş’ta yaşayanlar ile Meis’te yaşayanların arasında sıkı fıkı bir dostluk ve ticaret ilişkisi var.

 

Bu sene de her seneki gibi heyecan ve coşku günler öncesinden başladı. Sadece meydanlar, sokaklar, iş yerleri ve konutlar değil, tekneler de bayraklar ve Atatürk posterleri ile donatıldı. Meydan’da kurulan sahneye ses ve ışık düzeni yerleştirildi. İlçedeki restoranlara daha önceden tahsis edilmiş alanlara masalar, mutfak malzemeleri ve tabaklar yerleştirildi. Kaş'taki Turizm Meslek Lisesi'nin öğrencileri ve restoranların garsonları, aşçıları pırıl pırıl kıyafetleriyle Kaş usulü bu Cumhuriyet Balosu’na hazırlık yaptılar.

 

Geleneksel Cumhuriyet Bayram’ı kutlaması, Kaş girişinden fener alayı ve Cumhuriyet yürüyüşüyle başladı. Binlerce kişi ellerinde meşaleler, bayraklarla, davul zurna eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, eller üzerinde dev bir Türk bayrağı taşındı. Yürüyüşe, Kaymakam Ulaş Akhan, Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Garnizon Komutanı Deniz Binbaşı Serdar Yıldırım, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kenan Dallı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, belediye meclisi üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve binlerce vatandaş katıldı. Yürüyüşe katılanlar yol boyunca "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları ile meydana ulaştı. Gece boyunca marşlar söylendi, “İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar”, “Dağ Başını Duman Almış”, “10. Yıl Marşı”, “Hoş Gelişler Ola”, “Tuna Nehri Akmam Diyor”, “Ölürüm Türkiye’m”…

 

Kalabalığın alana sığmadığı kutlamalarda bütün sahil şeridi kutlayanlarla doldu, hatta tekneler bile doldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan halka hitaben günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Fırat Tanır meydandaki coşkulu kalabalığa bir konser verdi.

 

 

MANAVGAT’TAN KAŞ’A ZEYTİN AĞACI

 

Kaş’ta yapılan bu etkinliklere katılmaya karar verince eli boş gitmek istemedim. Manavgat’tan iki zeytin fidanı götürdüm. Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan ve Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’ın takdirleri ile Kaş Belediyesi’nde zabıta olarak çalışan Ali Zorlu ve Fen İşleri’nde çalışan Koray Aydın’ın da emekleri ile Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker anısına oluşturulan hatıra ormanının yol kenarı tarafına diktim. Projeme gönüllü destek veren ve Kaş’taki yetkililere ulaşmamı sağlayan Manavgat Kaymakamı’mız Sayın Dr Mustafa Yiğit’e, Kaş Kaymakamı Sayın Ulaş Akhan’a, Kaş Belediye Başkanı Sayın Mutlu Ulutaş’a, fidan ekimine yardımcı olan Kaş Zabıtası’ndan Ali Zorlu’ya, Fen İşleri’nden Koray Aydın’a, zeytin fidanlarının en iyisini bulmam da katkısı olan Manavgat Ziraat Odası Başkanı’mız Rasim Metin’e, seçmemde yardımcı olan Side’de otel işletmecisi Mehmet Çelikten’e ve İbradı-Ürünlülü rehber Zeki Cengiz’e çok teşekkür ediyorum.

 

 

YÜZBAŞI MUSTAFA ERTUĞRUL AKER

 

Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker dünya tarihine savaş gemisi batıran ilk kişi olarak geçmiştir. Ve bunu karadan denize doğru atış yaptığı küçük bir top ile başarmıştır. Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker Çanakkale ve Galiçya cephelerinde savaşmış bir kahramanımızdır. 1916 yılında emrine dört dağ topu verilerek Kaş’a tayin edildi. I. Dünya Savaşı'nın en sıcak günleri olan o dönemde, resmen İtalya'ya bağlı olan, İngiliz ve Fransız kuvvetlerinin denetimi altındaki Meis Adası, Doğu Akdeniz hâkimiyeti açısından stratejik öneme sahipti.

 

Mustafa Ertuğrul Aker Kaş ve Kemer’de görev yaptığı süre boyunca, emrindeki dört küçük topla, irili ufaklı 400’e yakın deniz aracı batırdı: İlk uçak gemisi İngiliz bandıralı Ben My Chree, Fransız savaş gemisi Paris 2, Fransız bandıralı Alexandra Kruvazörü ve pek çok irili ufaklı deniz aracı. Aker dört küçük topu ile yalnızca 1. Dünya Savaşı’nda değil, Kurtuluş Savaşı esnasında da pek çok yararlılıklar göstermiştir.

 

Kahraman zabitimiz çeşitli cephelerde gösterdiği kahramanlıklar ile başta İstiklal Madalyası olmak üzere toplamda on madalyaya layık görülmüştür. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Antalya’ya yerleşmiş ve burada vefat etmiştir.

 

1934 yılında Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk kendisinden anılarını yazmasını istemiştir. Kahramanımız anılarını yazmış fakat bastırmamıştır. Vefatından sonra torunları “Ben Bir Türk Zabiti’yim” adı altında anılarını kitaplaştırmışlardır. Kitaptan çok etkilendiğim için Antalyalı bu kahramanı dört dilde yayınladığım dergim “Avantgarde Türkiye 4 Dilde Gezi ve Kültür Dergisi”nin üçüncü sayısında yazmıştım. Fidanlarımı dikmem için kahraman zabitimizin anısına oluşturulan bu hatıra ormanının seçilmesi de hoş bir sürpriz oldu ve beni çok gururlandırdı.

 

Manavgat’ta yaşayan sevgili dostalarım Kaş’ta dikili iki zeytin ağacımız var artık, isimleri “Cumhuriyet” ve “Demokrasi”. Zeytin’i seçmemin sebebi ise Anadolu ve dünyada pek çok anlamının olması, barışı, bereketi, bolluğu, sağlığı temsil etmesi.
Bu haber 2493 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI