Bugun...KIZILAĞAÇ-KIZILOT’TA 150 BİNDEN FAZLA AĞAÇ KESİLECEK, GOYGOYCULARIN SESİ ÇIKMIYOR
Tarih: 24-04-2019 21:39:06 + -


66 dönümde kesilecek 750 ağaç için algı operasyonu yapanların sesi 2750 dönümde kesilecek 150 binden fazla ağaç için çıkmıyor. Neden? Tahsisi kendileri alma umudu ile mi susuyorlar? Yoksa çevresi ticari alana çevrilen bölgede arazi mi topluyorlar?

facebook-paylas
Tarih: 24-04-2019 21:39

KIZILAĞAÇ-KIZILOT’TA 150 BİNDEN FAZLA AĞAÇ KESİLECEK, GOYGOYCULARIN SESİ ÇIKMIYOR

Seçimlerden önce Sorgun mevkisinde Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi yapılan 3 alanın birinde inşaat başlamıştı. Bu firmanın kestiği ağaçlar için CHP İlçe teşkilatı, CHP Manavgat Belediye Başkanı Sayın Şükrü Sözen, İYİ Parti milletvekili Sayın Tuba Vural Çokal ve pek çok STK şov yapmıştı.

 

Şimdilerde Sorgun bölgesinde tahsisini aldıkları diğer iki alanda inşaat yapmaya başlayacak olan iki firmanın keseceği ağaç sayısı toplam 698. Goygoyculardan ses seda yok. Seçim geçti ne de olsa!

 

Manavgat Belediyesi Başkanı Sayın Şükrü Sözen Sorgun bölgesindeki tahsisleri iki senedir biliyor olduğu halde, halkı, ağaçlar kesildikten sonra haberdar etmişti. Oysa iki sene öncesinden haberi vardı ağaç kesileceğinden de, hangi ağaçların kesileceğinden de. Çünkü firma inşaata başlamadan evvel ruhsat almak için Manavgat Belediyesi’ne inşaat planını da, ağaç röleve planını da sunmuştu. Ve Manavgat Belediyesi bu iki plana göre kesilecek ağaçlar için Manavgat Orman Müdürlüğüne izin yazısı yazmıştı. Seçim zamanı şova ve goygoya ihtiyacı olan Sayın Sözen ve CHP konuyu seçimlerden 3 ay önce gündeme getirmişlerdi. Ve goygoylarına iştirak eden İYİ Parti Antalya milletvekili Sayın Tuba Vural Çokal ve STK’lar ile beraber konuyu sıcak tutmaya çalışmışlardı.

 

Geçen ay Kızılağaç-Kızılot mevkisi için hazırlanmış olan uygulama imar planının askı süresi doldu ve kesinleşti. Planda 4 golf alanı ve 9 turistik tesis yer alıyor. Plan 1000 dönümü sık ağaçlı orman olan 2750 dönümlük alanı kapsıyor. Sık ağaçlık orman olan kısımda tahminen 150 binden fazla ağaç var. Onaylanan plana göre de bu ağaçların yarıdan fazlası kesilecek. Üstelik burası caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı.

 

Ne Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in, ne CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar’ın, ne İYİ Parti Antalya milletvekili Tuba Vural Çokal’ın, ve ne de Sorgun bölgesinde yapılan bu şova katılmış olan STK’ların sesi çıkmıyor. Neden?! Bu nasıl bir riyakarlık! Bu nasıl bir algı oyunu! Tahsisler yapılıp, ruhsatlar verildikten, ağaçlar kesildikten sonra mı eylem yapacaksınız yine?! “Ağaçlar kesiliyor” diye timsah gözyaşları mı dökeceksiniz yine?! Sayın Çokal, bu bölgede hiç piknik yapmadınız mı? Babanız size araba sürmeyi burada öğretmedi mi?

 

Tekrar soruyorum Manavgat halkı ve tüm çevreci dostlarım adına:

BU PLANA NİYE İTİRAZ ETMEDİNİZ?

 

Sorgun’da tahsis edilen alan sadece 66 dönümdü. Kızılot-Kızılağaç bölgesinde ise tahsise çıkacak alan 2750 dönüm. 66 dönüm için fırtına kopartanlar 1000 dönümü sık ormanlık ağaç olan 2750 dönüm için suskun. Üstelik caretta caretta yumurtlama bölgesi.

 

“İhaleleri bu sefer belki biz alırız” diyerek mi sessizsiniz? İhaleyi alan kişiye göre mi çıkacak sesiniz?! Siz alırsanız ya da sizden biri alırsa susacaksınız ama sizden olmayan biri alırsa goygoy da goygoy…

 

Neden suskunsunuz deyiverin biceez? Golf alanları için ayrılan yerlerin çevresindeki şahıs mülkleri ticari alana çevrildi. Küçük oteller ya da işletmeler yapılabilecek. Oralarda arazi toplamak ile mi meşgulsünüz?!
Bu haber 1042 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI