Bugun...MANAVGAT'TA ORKÖY KREDİSİYLE DÖRDÜNCÜ TRAKTÖR
Tarih: 09-11-2019 06:14:34 + -


ORKÖY Üretim Mekanizasyon Projesi kapsamında orman köylülerini desteklemek için traktör, çekici, vinç, elektrikli testere ve diğer makine ve araçların alımında kredi ve hibe veriyor. Bu proje kapsamında Manavgat’ta 4. traktör sahibini buldu.

facebook-paylas
Tarih: 09-11-2019 06:14

MANAVGAT'TA ORKÖY KREDİSİYLE DÖRDÜNCÜ TRAKTÖR

Manavgat ilçesinde, Orman ve Köy İlişkileri Daire Başkanlığı (ORKÖY) tarafından Üretim Mekanizasyon Projesi kapsamında orman köylüsü Mehmet Aslan'a bir kısmı hibe, bir kısmı kredili olmak üzere traktör verildi. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü'nde 6 Kasım 2019 Çarşamba günü düzenlenen anahtar teslim törenine Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış, ilçedeki daire müdürleri, traktörü alan Mehmet Aslan ve diğer yetkililer katıldı.

 

Traktör teslim töreninde Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış bir konuşma yaptı:  "Orköy kredileri kapsamında bu yıla kadar süt koyunculuğu, süt sığırcılığı, kültür mantarcılığı, plastik seracılık, fenni arıcılık kredilerini yıllardır vermekteydik. Orman Genel Müdürlüğümüzün üretim programlarını arttırması ve mekanizasyonunda değerinin artmasıyla Üretim Mekanizasyon Projesi, Orman Müdürlüğümüzce hayata geçirildi. Bu kapsamda orman işlerinde çalışan orman köylülerine tomruk çekici vinç, traktör, motorlu testere gibi ürünlerin teslimine başlandı. Üretim Mekanizasyon Projesi kapsamında gündeme geldiğinde Manavgat için bizde bölge müdürlüğümüze talepte bulunduk ve Salur ile Oymapınar köylerimizi 2019 yılı programı için teklif ettik. Salur'da ki müracaatların incelemesinde yönetmeliğe uygun şartları taşıyan kimse olmadığı için bu sene Salur Köyü'ne veremedik ama 2020 programında teklif edeceğiz.

 

Oymapınar Köyü'nden Mehmet Aslan şartları taşıdığından dolayı kredi almaya hak kazandı. Bu kapsamda Mehmet Aslan tarafından 164 bin değerle traktör alındı, kredisi de onaylandı. Biz bu 164 bin liralık traktörün 100 bin lirasını Orköy Kredileri kapsamında kredilendiriyoruz. 100 Bin liralık kredinin de yüzde 20'si olan 20 bin liralık kısmını hibe olarak veriyoruz. Geri kalan 80 bin liralık miktarı ise yıllık 1.57 faiz oranı üzerinden her yıl birer defa ödemeli 7 yılda toplam 85.217 TL olarak geriye tahsil edeceğiz.

 

Manavgat'ta verdiğimiz traktör Taşağıl Orman İşletme Müdürlüğü'nde 3 tane Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü'nde de 1 tane olmak üzere yıl içerisinde toplam 4 tane traktör kredilendirmiş olduk. Biz 2020 yılı için de Bölge Müdürü'nden desteklerini istiyoruz. " dedi. Müdür Çalış, Manavgat'ta daha önce Taşağıl Orman İşletme Müdürlüğü aracılığıyla 3 traktör verildiğini, şimdi verilenle Manavgat'ta verilen traktör sayısının 4 olduğunu sözlerine ekledi.

 

 Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici de orman teşkilatının Cumhuriyetle yaşıt olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: "Orman Genel Müdürlüğü, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ülkenin gelişimi için çalışıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında köylerde yaşayan insan sayısı fazlaydı. Ormanları korumak amacıyla çeşitli projeler geliştirdik. Şimdi insan sayısı azalınca, nüfusu köylerde tutmak için süt sığırcılığı, arıcılık gibi çeşitli projeler yürüttük. Şimdi geldiğimiz noktada ise artık orman köylülerini mekanizasyon projeleriyle desteklemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

 

Köylerin artık boşaldığını, köylerde yaşayan nüfus sayısının çok azaldığını anlatan Dikici, "Eskiden köylerde hayvanlı ekipler vardı, şimdi bu hiç kalmadı. Artık tamamen mekanize ekipler var. Geçen günlerde bir belgesel çekmek için bölgede hayvanlı ekip bulamadık. Bütün her yere bilgi verdik, sadece Dim bölgesinde 1 tane bulabildik. Anlayacağınız orman teşkilatı olarak biz de kendimizi teknolojik gelişmelere adapte ediyoruz".

 

Konuşmaların ardından Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici tarafından Mehmet Aslan'a traktörün anahtarı verildi.
Bu haber 550 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI