Bugun...MANAVGAT’TA TÜYÜ BİTMEDİK YETİMİN HAKKINI YİYENLER KİMLER
Tarih: 28-03-2019 09:55:50 Güncelleme: 26-08-2019 13:12:50 + -


TURYAPIT Firması’nı kuranlar devlete ihale bedellerini ödemediği halde, başka oluşumlar adı altında başka ihalelere girdiler. İhale bedellerini ödemeyen kişiler başka oluşumlar adı altında nasıl tekrar ihalelere girebildi? Devlete ihale bedellerini ödemeyen firmayı kimler koruyor? Antalya Belediyesi, ÖÇK bölgesinde aldıkları noktaların kira borçlarını, firmayı iflas göstererek ödemeyenleri, Side bölgesi noktaları için açılan ihaleye neden soktu?

facebook-paylas
Tarih: 28-03-2019 09:55

MANAVGAT’TA TÜYÜ BİTMEDİK YETİMİN HAKKINI YİYENLER KİMLER

Manavgat sahillerinde su sporu noktalarını işleten ve devlete 25 milyon (25 trilyon) borcunu ödemeyen kişiler AK Parti Manavgat Belediye Başkanı Adayı Sayın Hasan Öz’ün mitinglerinde boy gösteriyor, canlı yayın yapıyor. AK Parti’den belediye başkan adayı olan Sayın Hasan Öz’ün kendisinin temiz niyetini ispatlaması için önce devletin bu alacağının tahsil edilmesi için çaba sarf etmesi gerekmez mi?

 

** 5 senedir AK Partisi’nin ilçe başkanlığını yapan şimdi de belediye başkan adayı olan Sayın Hasan Öz devletin bu alacağının tahsili için ne yaptı ve yapıyor? Sayın Ömer Şahin kirasını ödemeyen şaibeli kişiler ile kooperatif kurdu. Bu kişilerle beraber aldıkları 48 noktadan para kazanıyorlar. Noktaları kiraya verme yetkileri olmadığı halde fahiş fiyatlarla kiraya verdikleri konuşuluyor. Ömer Şahin kooperatif ortaklarını borçlarını ödemeye neden sevk etmiyor?

 

 

Düzeneği kanunlara uygun kurmuşlar. İhaleden sonra ihaleyi kazandıkları firmayı batırıyorlar; yenisini kuruyorlar. İhalede en yüksek teklifi verip, büyük bedellerle almalarının sebebi ödemeye niyetleri olmamaları mı? Nasılsa şirketi batıracak ve yeniden şirket kuracak olmaları mı? Nisanda ihale var. Yeni bir şirket kurmanın hazırlığı var mı?

 

 

Bu kişiler ayrıca Evrenseki Limanı’nda kaçak tekne turu düzenliyor mu? Bilet satıyor mu? Evrenseki sahillerinde kaçak tur yapan tekneler ile alakaları nedir? Bu tekneler kimin üzerinde görünüyor? Cezalar kime kesiliyor? Bu kaçak teknelerine her yerde de bilet satılıyor. Vergisini düzenli ödeyen teknecilere ve diğer Türk vatandaşlarına yapılan bu haksızlığı görmezden gelen, bu teknenin kaçak çalışmasını engellemeyenler kim? Ve neden?

 

 

90 adet TÜRSAB Turizm Müdürlüğü’ne bağlı seyahat acentası var. Bunların yaklaşık 300 tane de şubesi var, kirasını, vergisini, TURSAB aidatını ödeyen. Acentalar 20-30 bin avro gibi yüksek kiralar ödüyor, 5000 kişiye ekmek veriyor. Dürüstçe çalışan bu vatandaşlara haksızlık neden?! Sahil güvenlik ve Turizm müdürlüğü acentalar tarafından kaçak tur kaç kere ispat edilmesine rağmen göstermelik cezalarla savuşturdu ama engellemedi. Kaçak turcuların tekneleri bir taneydi. Sonra ikinci tekneyi aldılar. Şimdi ise üçüncü ve dördüncü tekneleri aldıkları konuşuluyor. Bir teknenin değerinin 1 milyon avro civarı olduğu biliniyor. Varın kazancın ne kadar olabileceğini siz düşünün. Yıllık en az 3-5 milyon avro kazanılacak olmasa bu para yatırılır mı?! Maliye neden onca şikâyete rağmen peşlerine düşmüyor?

 

 

Aşağıda anlattığım olaylar olurken AK Partisi ilçe Başkanı Sayın Hasan Öz’dü. Ömer Şahin de AK Partisi’nin belediye meclis üyesi ve koordinatörü idi. Tüyü bitmedik yetimin hakkını korumak en birinci vazifeleri!

 

 

 

BÜTÜN BU OLAYLAR OLURKEN SAYIN HASAN ÖZ SİZ NEREDEYDİNİZ?!

 

Ak parti ilçe başkanı idiniz. Pek çok şikâyet oldu. Pek çok ceza kesildi. Pek çok defa kapatma kararı çıktı. Neden partinizin bu şaibeden kurtulması için uğraşmadınız? Bir insanın devletin böyle bir zararı engellememesi söz konusu olduğunda insanlar “neden engellemiyor ki? Çıkarı mı var?” diye düşünür. Bunu bilmiyor musunuz Sayın Öz? Ve bu size zarar verir, farkında değil misiniz?

 

 

SAYIN BAKAN VE SAYIN ADAYDAN BU KİŞİLERİN DEVLETE OLAN 25 MİLYON ESKİ PARA İLE TRİLYON BORCU ÖDEMELERİ İÇİN ÇABA SARF ETMELERİNİ BEKLİYORUZ.

 

 

 

MANAVGAT BAŞIBOŞ MU? SAYIN BAŞSAVCIMIZDAN VE SAVCILARIMIZDAN TÜYÜ BİTMEDİK YETİMİN HAKKINI KORUMALARINI BEKLİYORUZ

Hadi bunlar "partilisi diye görmezden geliyordur" diyelim. Manavgat'ta SAVCILIK yok mu? Sayın Başsavcımız neden bu konun üzerine düşmüyor?! Halk için adalet istiyoruz, firmadan bu alacağın tahsilini bekliyoruz.

 

 

 

 

OLAYLARI HATIRLAYALIM:

 

 

21.08.2014 günü kurulan TURYAPIT Şti kuruluyor. Şirketin 2 tane kurucusu var: Turgay Turgut ve eşi.

 

 

13.04.2016 tarihinde,  TURYAPIT Firması, ÖÇK Bölgesi Su Üstü Sporları ihalesini kazanıyor.

 

 

İhaleyi kazanan TURYAPIT firması, sözleşmeye göre alt kiracılara kiraya verme izni olmamasına rağmen, su sporları noktalarını kiraya verdiği, hem de yüksek fiyatlarla verdiği biliniyor. Fakat firma ihaleyi kazandığı günden bugüne kadar sözleşme hükümlerini yerine getirmiyor, hiç ödeme yapmıyor ve faizleri ile beraber devlete 25 milyar TL (eski para ile 25 trilyon) borçlu.

 

 

17.03.2016 tarihinde Turgay Turgut, devlet alacağının peşine düşünce, kendi hisselerini eşine devrediyor. Fakat ilerleyen günlerde de eşinden boşanıyor. Ama hala her yerde birlikte görülüyorlar. Bu boşanmanın devleti dolandırmak için nizalı boşanma olup olmadığı neden yetkili makamlarca araştırılmıyor?

 

 

26.04.2017 tarihinde bir yazı ile kira borcunun ödemesi için erteleme talep ediyorlar. Ancak erteleme süresinde de hiçbir ödeme yapmıyorlar.

 

 

03.08.2017 tarihinde TURYAPIT firmasının tüm hisselerini Kasım Cengiz (Muhammet Ali Yüksel’in kayınpederi) adlı kişiye devrediliyorlar.

 

 

15.05.2017 tarihinde SINIRLI SORUMLU MANAVGAT TURİZMİ GELİŞTİRME KOOPERTİFİ’ni kuruyorlar. Kurucular tanıdık: Kooperatifin kurucuları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Ömer Şahin de var. Ömer Şahin Büyükşehir Yasası’na geçmeden önce Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı idi. O zamanlar sahilleri de bu birlik kiraya veriyordu. Büyükşehir Yasası’na geçildi, birlik kaldırıldı ama Ömer Şahin sahillerin peşini hiç bırakmadı. Kooperatifi kuranlar:

 

 

Muhammet Ali Yüksel (Kasım Cengiz’in damadı).

Turgay Turgut yani TURYAPIT firmasının kurucusu.

İbrahim Öz (Ömer Şahin’in yeğeni).

Yağmur Cengiz.

MANTUR ŞTİ yine Turgay Turgut tarafından kurulan bir şirket.

Ali Rıza Turgut, Turgay Turgut’un abisi.

Ve Muzaffer Yüksel

 

 

05.10.2017 tarihinde TURYAPIT firmasına, devlet, kiraları ödemesi için ihtar çekiyor ve 15 günlük süre veriyor. 15 günlük sürenin sonunda kiraya dair hiçbir ödeme yapılmıyor.

 

 

16.03.2018 tarihinde TURYAPIT firmasının kazandığı ihale anlaşması kirayı ödemediği için fes ediliyor.

 

 

03.04.2018 tarihinde firmaya 15 gün içerisinde boşaltması bildiriliyor.

 

 

05.04.2018’de DTO yönetimi değişiyor. Eski yönetim zamanında ihaleler pazarlık usulü yapılıyordu. Şimdi ise toptan ihale ediliyor. DTO’nun yönetiminde eski MASSYAD Başkanı Hasan Çetin de var. Alınan noktalar fiyatının 2-3 katına kiraya verilirken Hasan Çetin’in noktasının fiyatı sabit kalıyor, 140 bin, oysaki en çok kazanan nokta orası.

 

 

18.05.2018 tarihinde ÖÇK Bölgesi sınırları içerisinde (Evrenseki, Çolaklı, Gündoğdu, Kısalar ve Yavrudoğan sahilinde) faaliyet gösteren TURYAPIT Şti'ne ait 15 adet su sporları irtibat noktası için, sözleşme hükümlerini yerine getirmemesi, devlete ödenmesi gereken kirayı ödememesi sebebi ile “faaliyetten men” kararı verildi. Fakat firma bakanlığın kararına rağmen su sporu faaliyetlerini sürdürdü ve sürdürüyor ama para ödemiyor.

 

 

** TURYAPIT firmasının arkasında kimler var?! Kimler kolluyor?

** Bakanlığın kararı neden uygulanmadı?

** Bu noktaların yeterlilik belgeleri incelendi mi? İlla ki ölümlü bir kazanın olması mı bekleniyor?

 

 

Kolluk kuvvetleri görevini yapıp cezalar yağdırdığı halde mühürlemesi gerekenler görevini savsaklıyor mu? Manavgat Başsavcısı’na sesleniyorum “bu noktalar neden mühürlenmiyor?” Devletin alacağı neden tahsil edilmiyor? Noktalar çatır çatır çalışıyor ama devlete bir kuruş ödemiyor!

 

 

07.06.2018 tarihinde yapılan Side-Kumköy-Sorgun-Titreyengöl Bölgesi ihalesine, Ömer Şahin ve Turgay Turgut tarafından kurulan kooperatif, bünyesine MASSYAD derneği üyelerini de alarak girdi. 30 istasyon için 3.250.000+ KDV teklif ederek ihaleyi aldı.

 

 

En yüksek bedeli teklif ederek ihaleyi almalarının sırrı “Zaten ödemeyeceği, ödemeyi düşünmediği, bu yüzden de rahatça fiyatları yükseltiyor” olmaları olabilir mi?

 

 

İhale ile kazandıkları noktaları kiraya verme yetkileri olmadığı halde kiraya veriyorlar. Duyumlarımız kiraya verdikleri nokta sahiplerinden belirledikleri kira bedelleri haricinde makbuzsuz da para topladıkları yönünde. Kiralayan kişilere makbuzsuz para ödeyip, ödemedikleri adli merciler tarafından sorulmalı.

 

 

İhaleyi kazandığı halde o güne kadar devlete hiç ödeme yapmayan kişilerin yönetiminde olduğu kooperatif nasıl yeni ihaleye girebildi? Neden kara listeye alınmadı?

 

 

** Sahil güvenlik ve Turizm müdürlüğü geçen sene sezon ortasına kadar bu noktaların ruhsat olmadan çalışmasına neden göz yumdu? Ölümlü bir kaza olsa ne olacaktı?!

** İhale şartlarını yerine getirmeyenler kara listeye alınarak, devletin menfaatleri neden korunmuyor?!

** Devletin faizi ile beraber yaklaşık 25 milyonu bu kişilerden neden tahsil edilmiyor?!

 

 

Devlete kira borcunu ödemedikleri gibi kiraladıkları bu 15 noktanın 7'sini kiraya verdikleri, bir de çatır çatır kira geliri elde ettikleri konuşuluyor. Sadece tek bir noktanın, iki sene önce 300'ü peşin 600 bin liraya kiraya verildiği duyumları var. Savcılık bu duyumları araştırıyor mu?

 

 

Firma için açılmış bir de tahliye davası vardı ve tahliye kararı çıkmıştı. Tahliye kararı için yürütmeyi durdurma kararı alan firma, bir süre sonra da “faaliyetten men kararına” karşı yürütmeyi durdurma aldı. Fakat devlete olan 25 milyon borcunu hala ödemiyor.

 

 

Kimler bu işin içinde? Devletin zarar etmesine sebep olanlar kimler?

 

 

 

 

NİSAN’DA YİNE İHALE VAR

 

 

Nisan’da yine ihale var. Devlete borcunu ödemeyen bu kişilerin kuracakları yeni firmalar ile ihaleye girmesi engellenecek mi?! Bir önceki ihaleden kılıfına uydurulmuş şekilde devlete dünya kadar borcu olan, devleti zarara uğratan kişiler neden kara listeye alınmaz.

 

 

 
Bu haber 1423 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YUKARI