Bugun...MANAVGAT YİNE SU BASKINLARINA TESLİM
Tarih: 30-11-2018 00:10:53 Güncelleme: 30-11-2018 00:30:53 + -


28 Kasım günü sadece iki saat süren yağmur Manavgat’ın çeşitli bölgelerinde, özellikle Evrenseki Mahallesi’nde su baskınlarına ve Türkbelen’inden de ufak çapta heyelana sebep oldu. Manavgat kocaman bir "Survivor stüdyosu"na dönüştü.

facebook-paylas
Tarih: 30-11-2018 00:10

MANAVGAT YİNE SU BASKINLARINA TESLİM

Manavgat’ın içinde Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu bölgede ve Hastane Caddesi’nde su birikintileri trafiği olumsuz etkiledi. Türkbeleni’nden Hastane Caddesi’ne inen yolda üç ayrı noktada göçükler oluşunca hastane Caddesi çamurla kaplandı ve tek yönlü olarak trafiğe kapandı. Türkbeleni Hastane Caddesi'nş çamura beledi.

 

Evrenseki Mahallesi’nde yağmur suları ile şişen Ilıca Deresi Turizm Caddesi’ne taşma yapınca esnaf kendi imkânları ile suları dükkânlarından uzak tutmaya çalıştı. Ilıca Deresi’nin denize döküldüğü yerdeki oteller tarafından akışının engellenmiş olduğu bilindiği halde belediye tarafından müdahale edilmemesi, yıktırılmaması her sene bir kaç kere aynı soruna yol açıyor.

 

Manavgat’ın Kızıldağ Mahallesi ile Çardak Mahallesi’ni ayıran yoldaki menfez, sel sularının getirdiği iri tomruklar ve dallar ile tıkanınca bölgedeki üç derenin suyu köyü bastı. Kurtarma ekipleri gelene kadar köylüler kendi imkânları ile menfezi tıkayan kütük ve dalları temizleyerek evlerine su basmasını engellemeye çalıştılar. Kızıldağ Köyü sakinlerinden Umut Hüseyin Can’dan aldığım bilgilere göre menfez şeklindeki köprü yıkıldığı için Kızıldağ’a ulaşım ancak Taşağıl üzerinden yapılabiliyor.

 

Son 48 saat içinde Manavgat’ta metrekareye 210 kg yağış düşmesine rağmen 2014’te yaşanan sıkıntılar ağırlığında bir sıkıntı yaşanmaması sevindirici. Fakat yetkililere hatırlatmak isterim ki 2014 yılında bu miktar yağış 12 saatte yağmıştı. Tekrarlanması durumunda aynı sıkıntıların yaşanması kaçınılmaz.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Demokrasi Bulvarı’nın bir tarafının altını içinden araba bile geçecek genişlikte bir yağmur suyu hattı yapmayı planlamıştı. Paraları Antalya Caddesi’nde yaptıkları hataları tekrar tekrar tamir ederken bitirince bu kapalı menfezi iptal ettiler. 2014’teki şiddette bir yağış Demokrasi Bulvarı, Aşağı Hisar ve Bahçelievler’de sıkıntıya sebep olabilir.

 

Sayın Şükrü Sözen 5 sene oturduğu koltukta yer altına hiç yatırım yapmamış, konser vermekle, çiçek böcekle vaktini harcamıştı. Yer altına yatırım yapılmamasının ceremesini ise halk çekiyor. Büyükşehir Yasası ile beraber bu yatırımların yapılması görevi ve yetkisi Antalya BŞ Belediyesi’ne geçmişti. Sayın Menderes Türel ve Sayın Hasan Öz gazetelere “400 milyon liralık yatırım yaptık” diye haber gönderiyorlar ama bu nasıl yatırımsa yağmur suları yerin altına yaptıkları kanallara ulaşmıyor. Ceremeyi yine halk çekiyor. Biraz fazla yağmur yağdığında Manavgat koskoca bir “survivor stüdyosu”na dönüşüyor.
Bu haber 808 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI