Bugun...SORGUN'DA YALANLAR KAKAFONİSİ
Tarih: 03-01-2019 16:27:01 Güncelleme: 04-01-2019 14:27:01 + -


Sorgun-Titreyengöl mevkisinde Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi yapılan ve Manavgat Belediyesi tarafından ruhsatı verilen alanda ağaç kesilmesi konusu bir haftadır Manavgat gündemini meşgul ediyor. Bir "YALAN RÜZGARI"dır esiyor.

facebook-paylas
Tarih: 03-01-2019 16:27

SORGUN'DA YALANLAR KAKAFONİSİ

Önce 1 Ocak 2019 Salı günü CHP İlçe Başkanı Sayın Aliye Coşar tahsisli arazinin önünde bir protesto açıklaması yaptı. Sonra da 2 Ocak 2019 Çarşamba günü İYİ Parti Antalya milletvekili Sayın Tuba Vural Çokal yanında Manavgat Belediye Başkanı Sayın Şükrü Sözen ve CHP Manavgat İlçe Başkanı Sayın Aliye Coşar olduğu halde bir basın açıklaması yaptı. Yağmurun romantikleştirdiği ortamda Tuba Vural Çokal konuşmasını dokunaklı nostaljik öğeler ile süslemeyi de ihmal etmedi.

 

AMA ACABA NE KADAR DÜRÜSTTÜLER? YA DA DÜRÜST MÜYDÜLER?!

 

 

“REVİZYON İMAR PLANI”NDA G2 İŞARETLERİ

 

Söz konusu parseller 2007 yılında onaylanmış olan uygulama imar planında ticaret+spor alanı+oyun alanı olarak belirlenmiştir. 2015 yılında onaylanan Revizyon Uygulama İmar Planında Günübirlik Tesis Alanı ve Turizm Amaçlı Spor Alanına çevrildi. Burada plan yapma, yaptırma ve onaylama yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na aittir.

 

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı Manavgat Belediyesi'nden bağımsız olarak yapmıyor. Manavgat Belediyesi'nin görüş ve talepleri doğrultusunda plan belirleniyor. Plan tamamlanıp onaylandıktan sonra Manavgat Belediyesi'nde 1 ay süreyle askıya çıkıyor. Askı sürecinde yapılan itirazlar varsa tekrar değerlendirilip kesin onayı yapılıyor.

 

Revizyon İmar Planı’nda o bölgedeki 5 parsel “günübirlik tesis alanı”, 3 parsel de “spor amaçlı tesis alanı” olarak görünüyor. “Günübirlik tesis alanı”na çevrilen yerlere ise G2 notu düşülmüş. Bu toplam 8 yerin 3’ü ihale edildi. 5’i ise henüz edilmedi.

 

 

“G2 NOTU DÜŞÜLMÜŞ GÜNÜBİRLİK TESİS ALANLARI”NDA:

 

Lokanta, kafe-bar, çay bahçesi, çeşme, gösteri ve eğlence tesisi, disko, sergi üniteleri, satış birimleri (dükkanlar), yüzme havuzu, plaj tesisleri, duş, gölgelik, tuvalet, soyunma kabini, lunapark, oyun alanları, büfe, otopark, açık spor tesisleri, vb yapılabiliyor.

 

Bu alanlarda emsal koşulu % 10, yani % 10’unda yapılaşma yapılabiliyor. Yapılan yapılarda yükseklik en çok 4.5 m olabiliyor. Asma katlı yapılması halinde 5,5 m’ye çıkabiliyor.

 

 

ORMANDAN AĞAÇ KESMEK

 

Her ne kadar parsellerin tasarrufu Turizm Bakanlığı’ndaysa da Manavgat Belediyesi Orman İşletme Müdürlüğü’nden, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ve Turizm Bakanlığı’ndan görüş sordu.

 

Orman Müdürlüğü bile hiçbir ormanlık alanı kafasına göre “orman vasfından” çıkartamaz! Sırf ülkemize kereste, odun lazım diye ağaç kesemez!

 

Orman Müdürlükleri:

 

** Ormanlık alanlarda daha fazla oksijen üretilsin diye gençleşme yapmak amacı ile 100 yaşını geçmiş, çeşitli etkenlerden ötürü oksijen üretimi düşmüş ağaçları işaretler ve kesimini yapar. Kestiklerinin yerine de genç fidanlar diker.

 

** Bir de kendiliğinden doğal olarak ağaç yetişmiş ormanlık alanlarda, ağaçların doğal ve kaliteli yetişmesini engelleyen bir sıklık söz konusu ise seyreltme yapar. Buradan köklediği genç fidanları seyrek alanlara dikerek değerlendirir.

 

 

O DÖNEMDE PLANA HİÇ İTİRAZ OLMADI

 

Daha sonra askıya çıkan revizyon imar planına hiç kimse itiraz etmedi. Askı süresi biten planı Manavgat Belediyesi Turizm Bakanlığı’na sundu. Revizyon İmar Planı Turizm Bakanlığı’ndan da onay aldı.

 

 

BÖLGENİN ÖNCEKİ DURUMU

 

Önceden hatırlarsınız Sorgun Mahallesi Titreyengöl Mevkisi’nde otellerin olduğu bölgede denize inen yürüyüş yolunun üzerinde 8-10 adet mini çarşı vardı. Bunların bir kısmı Titreyengöl Turizm Altyapı Birliği tarafından verilmişti, bazıları ise kaçaktı. Otel çevresinde çarşı da bir ihtiyaç, özellikle eczane, pastane, çiçekçi, terzi, vs gibi otelin içinde bulunmayan dükkânların verdiği hizmetler konusunda.

 

Kaldı ki otelde bedava temin ettikleri ihtiyaçları bile para ile satın almayı tercih edebiliyor turistler. O zamanlarda bu otellerde yarım pansiyon uygulaması vardı. Kahvaltı ve akşam yemeği ücrete dâhildi yani bedavaydı. Ama yine de her sabah her akşam otelde yemek istemeyen ve yerleşik halkla iletişim kurmak isteyen turistler bu restoranları dolduruyordu.

 

 

SORGUN’DAKİ ÖZEL PARSELLERİN İHALESİ

 

Bu plandaki 8 parselin üçü AÇIK İHALE yöntemi ile 27.4.2016 tarihinde Turizm Bakanlığı tarafından ihaleye çıkartıldı.

 

Daha önce bazı ihalelerde şaibe kokusu olduğu için son yıllarda basın ve halkın baskısı ile Turizm Bakanlığı bu tür ihaleleri açık ihale yöntemi ile yapıyor. İhaleler her tarafında kameralar olan salonlarda basının da katılımı ile yapılıyor. Kamera görüntüleri de kayıt saklama birimlerine kaydedilip, dosyaya konuyor.

 

Sorgun-Titreyengöl Mevkisi’ndeki tahsise yapılacak alanların üçü için açılmış olan ihalede de aynı yöntem izlendiği için bu ihale hakkında hiçbir kötü koku o dönemde de duyulmadı. Bu dönemde de bu konuda bir iddia yok. İhale açık arttırma usulü ile 100’e yakın gözetmen ve basının gözü önünde yapıldı. İhaleye 11’i Manavgat’tan pek çok firma katıldı.

 

 

AĞAÇ RÖLEVE PLANI

 

Bu firmaya Turizm Bakanlığı 17.8.2016 tarihinde ön izin vererek süreci başlattı. Firma ön izinden sonra, önce “ağaç röleve planı”nı yapmak üzere Orman Müdürlüğü’ne başvurdu. Orman Müdürlüğü’nden gelen yetkili orman mühendisleri parselin ağaç röleve planını çıkardı.

 

Ağaç Röleve Planı, arazi veya orman alanlarında korunması gereken orman ağaçlarının tespiti işlemidir.  Ağaçların boyları, ebatları, türleri ve yaşları tespit edilmektedir. Bu planlamanın en temel amacı doğayı korumak, arazileri ve orman alanlarının geniş çaplı şekilde korunmasına yardımcı olmaktır.

 

 

FİRMALARIN RUHSAT BAŞVURUSU

 

Bu aşamayı tamamlayan firma Manavgat Belediyesi’ne vaziyet planını ve ağaç röleve planını sundu. Belediyenin görevi, vaziyet planı ve ağaç röleve planı üzerinde açık-kapalı alanların kontrolü, kesilecek ağaçların tespiti ve ilçe orman müdürlüğüne bildirilmesidir. Manavgat Belediyesi o dönemde bu işlemi yaptı ve Manavgat Orman Müdürlüğü’nden bu firma adına onay aldı.

 

Ağaç kesileceğini en önce öğrenen ve Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’ne bunu bildiren ve onayını alan da Sayın Sözen’in ta kendisidir. Yani şimdi bu konuyu dün duymuş gibi davranan ŞÜKRÜ SÖZEN 2016’NIN SON AYLARINDAN BERİ BURADA KAÇ AĞAÇ KESİLECEĞİNİ DE HANGİ AĞAÇLARIN KESİLECEĞİNİ DE BİLİYORDU. “06.03.2018 orman işletme müdürlüğüne yazı” yazdık diyerek kendisinin bahsettiği başvuru Orman İşletme Müdürlüğü’nü kesim öncesinde bilgilendirme yazısı.

 

Bu onaylardan sonra ihaleleri kazanan firmalar Turizm Bakanlığı’na başvurdular. Turizm Bakanlığı’nın 16.2.2017 tarihinde bu firmaya ihaleyi kazandığı yer için “günübirlik tesis alanı olarak yatırım belgesi” düzenlediğini Sayın Sözen’in demecinden öğreniyoruz.

 

27.2.2017 tarihinde ise firma Manavgat Belediyesi’ne ruhsat başvurusunu yaptı.

 

 

AĞAÇLARI KİM KESTİ?

 

Ağaçları Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü personeli kesti. Zaten kendi tapulu mülkünüzde de kıymetli orman ağacı (çam, sedir, katran, vb) kesecek olsanız orman işletmesine haber vermek zorundasınız. Ancak onların onayından sonra kesebilirsiniz.

 

 

FİRMA AĞAÇLARI NEDEN KESTİ DE ARAZİ İÇİNDE YERİNİ DEĞİŞTİRMEDİ?

 

Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri “ağaç röleve planı”nı yaparken ağaçların yaşlarını ve şu anki durumlarını da tespit eder ve plana işler. 100 yaşını geçmiş, gövdesi iyice odunlaşmış, köklerinin bir kısmının ömrü bitmiş ağaçlar TAŞINMAZ. Çünkü taşındıkları yerde tutmaz, yaşamaz.

 

Bu parseldeki ağaçların taşınmasının verimsiz olacağına kesiminin daha uygun olacağına karar veren müdürlük, firmaya kestiği her ağaç için “3 fidanın dikim ve 5 yıllık bakım parası”nı ödemesi gerektiğini bildirmiş. Firma bazı yetkililerden duyduğuma göre Orman İşletme Müdürlüğü’nün bizzat kesip, alıp gittiği bu ağaçlara karşılık ilk etapta 150 bin lira ödemiş. Firmanın kesilen ağaçlar için Orman İşletme Müdürlüğü’ne yapacağı bölüm bölüm  ödemelerle de ağaçlar için yapılan ödemenin 1 milyon lirayı geçeceği söyleniyor.

 

 

SORGUN ORMANI YERİNDE DURUYOR

 

Sorgun ormanı 3.741.641,64 m². Bu firmaya tahsis edilen parsel ise 20.285,77 m². Yani tüm Sorgun ormanının binde beş buçuğu. Ve firma kendisine tahsis edilen bu parselde % 10 yapılaşma yapabiliyor. Yani tahsisli alanın ağaçlarının % 10’u kesildi. Orman İşletme Müdürlüğü’nden öğrendiğime göre kesilen ağaç sayısı 50 civarında. Firma bu miktarın 3 katı kadar da ağacın dikilmesi ve 5 senelik bakım parasını ödeyeceği gibi çizdirdikleri proje de 600-800 arasında yetişkin ağacın dikimini kapsıyor. Firmanın çizdirdiği proje için 50 civarında ağaç kesilmişken, firma kestiğinin 15 katı kadar ağaç dikecek.

 

Yani Tuba Vural’ın bütün Sorgun ormanı elden gidiyormuşçasına yaptığı feveran, milletvekilliği seçiminde CHP’den kendisine gelen oyların geri ödemesi ve seçim yatırımı olmaktan öteye gitmeyen bir palavra.

 

 

HAZİNENİN AVUKATI NEDEN OTELLER YAPILIRKEN KESİLEN AĞAÇLARIN AVUKATLIĞINI YAPMADI

 

Sorgun bölgesinde yapılan 30’un üzerindeki otel bu ormandan çıkartılan parsellere yapıldı. Hazinenin avukatı bu dönem boyunca Tuba Vural Çokal’ın annesiydi. Ormandan otel yapılması için çıkartılan parsellerde ağaç yoğunluğu tahsis edilen bu parselden çok daha fazlaydı. Hazinenin avukatı olarak annesi neden vaktiyle bu otellerin yapımına karşı çıkmadı?! Neden ağaçların avukatlığını yapmadı?!

 

 

MANAVGAT BELEDİYESİ’NİN YAPTIĞI “REVİZYON İMAR PLANI”NIN AMACI ORMANI HALKIN KULLANIMINA SUNMAK

 

Manavgat Belediyesi tarafından 2015 yılında yapılmış olan “Koruma Amaçlı İmar Planı”, Sorgun Bölgesi’ni halkın kullanımında tutabilmek amacı ile yapılan bir plan. Ormanlık alandan Turizm Bakanlığı tarafından çıkartılan ve tahsisi yapılarak günübirlik alan ya da turizm amaçlı spor alanı yapılacak bu alanlar her hangi bir kişinin ya da otelin kullanımına tahsis edilmedi. Bilakis halkın kullanımına açık olacak.

 

İnsan her zaman akşamdan sabaha kadar sarma sarıp, kızartmalar yapıp, pikniğe gitmek istemez. Bazen de zahmetsizce karnını doyurmak, çayını içmek, hizmet almak ister.

 

Kaldı ki Sorgun ormanının geri kalanı Turizm Bakanlığı tarafından piknik alanı olarak halkın kullanımına sunulmak üzere Antalya Belediyesi’ne tahsis edildi ve yapılaşma olmayacak. Ormanın içine yangın vanaları yapılacağı için acil durumlarda hızlıca müdahale edilebilecek. Piknik yapılacak bol bol orman olacak. Tuba Vural Çokal’a salıncak kurmak için bol bol ağaç olacak.

 

 

SU PARKI (AQUAPARK)

 

Her otelin içinde su oyunları parkı (aquapark) var. Ama oteller genelde dışardan müşteri kabul etmiyor. Kabul eden oteller de çok yüksek fiyat uyguluyor.

 

Manavgat’ta yaşayan ve su oyun parkında eğlenmek isteyenler ya dışardan müşteri kabul eden otellere talep ettikleri yüksek bedelleri ödüyor ya da yol masrafına ve yorgunluğuna katlanıp Antalya’ya gidiyor. Bu tesis bittiğinde ise Manavgat’ta yaşayanların parası Manavgat’ta kaldığı gibi çevre ilçe ve beldelerden bu tesisten faydalanmak için gelenlerin parası da Manavgat ekonomisine kazanılacak.

 

Bu firmanın yapacağı su parkı içinde su parkı olan otellerin bile müşterisini kendisine çekecektir. Çünkü ormanın içinde, doğanın içinde. Hatta projeyi görenler bazı yapıların içindeki ağaçların bile kesilmediğini, korunduğunu söylüyor. Ayrıca dikilecek olan 600-800 arasındaki ağaç ile de Sorgun ormanındaki en yoğun ağaçlanma bu parselde olacak, ağaç miktarı tahsisten öncekinin yoğunluğunun % 110’una ulaşacak.

 

 

“YAKANTOP”LU NOSTALJİK DUYGU SÖMÜRÜSÜ

 

Tuba Vural Çokal çocukları ile yakantop oynayamayacağını, ip atlayamayacağını söylemiş. Turizm Bakanlığı bu parselleri kopartıp, Satürn’e ışınlamadı. Firma yapılaşma yaptığı % 10’luk alanın dışında zerre yapılaşma yapamaz, Orman İşletme Müdürlüğü’nün projeye göre kesip, götürdüğü ağaçlardan fazlasını da kesemez. Ağaçların % 90’ı yerinde duruyor. Ve üstelik kesilen 50 civarındaki ağacın yerine 600-800 ağaç dikildiğinde PARSELDEKİ AĞAÇ MİKTARI ARTACAK VE BAŞLANGIÇTAKİ DURMUNUN İKİ KATINA ÇIKACAK. Sayın Vural kimisi evliyken kız kaçırmış, kimisi mafya, yanlış insanlar ile Antalya’yı yanlış tasarlamaktan bir an önce vaz geçip, çocuklarını alıp, gidip oynayabilir.

 

 

ŞİMDİ BURADAN ŞÜKRÜ SÖZEN’E SORUYORUM

 

** Madem karşıydınız da firmanın Manavgat Belediyesi’ne ağaç röleve planını ve imar planını verdiği 2016’nın son aylarından beri burada ağaç kesileceğini biliyor olduğunuz halde neden o zaman karşı çıkmadınız?

** Madem bu kadar karşıydınız neden o zaman bir kamuoyu oluşturmadınız?

** O zamandan beri biliyor olduğunuz halde neden hiç duymamışsınız gibi davranıyorsunuz?

** Örnek Mahallesi Irmak Kenarı Düzenlemesi’ni yaparken 200’e yakın yani bu parselde kesilenin 4 katı kadar ağaç kestiniz mi? Hem de Orman İşletme Müdürlüğü’ne haber vermeksizin, yerine ağaç dikmeksizin… (Google Earth yalan söylemez…)

 

 

ŞİMDİ BURADAN TUBA VURAL ÇOKAL’A SORUYORUM

 

** MASİAD’ın kurban bayramında yaptığı Manavgatlılar buluşmasında “turizmi 12 aya yaymalıyız” dediniz. Şimdi ise turizmi 12 aya yayacak olan bu tahsislere karşı çıkıyorsunuz. Hatta şahsen mücadele edeceğinizi söylüyorsunuz. Yapılacak olan turizm amaçlı spor tesislerini engelleyerek turizmi nasıl 12 aya yayacaksınız?!

 

Gerçi siz MASİAD’da yaptığınız konuşmada da turizmi 12 aya yayan diğer 20 küsur turizmden hiç bahsetmediniz. Sülalenizin hastaneleri olması sebebiyle olsa gerek sadece sağlık turizminden bahsettiniz ve kıkırdamaktan konuşmanızı da tamamlayamayıp, kürsüden indiniz.

 

Oysa turizmi 12 aya yayan yalnızca sağlık turizmi, engelli turizmi değildir. SPOR TURİZMİ de çok önemlidir.  Kışın Sorgun’daki otellere Avrupa’dan futbol takımları ve diğer spor dallarının ekipleri geliyor.

 

** Madem mücadele edeceksiniz:

          ** Henüz ağaç kesilmemiş olan diğer iki parsel için her hangi bir çabanız var mı? Turizm Bakanlığı’na ya da

               Orman Bakanlığı’na bu konuda başvurunuz var mı?

          ** Henüz ihale edilmemiş diğer 5 parsel için ne yaptınız peki?

** Kızılağaç Revizyon İmar Planı askıya çıktı. Golf sahası, tesis falan istemiyorsunuz madem plana itiraz ettiniz mi? Edecek misiniz?

 

 

NEYMİŞ? GOLF SAHASI İSTEMİYORLARMIŞ…

 

Tuba Vural ve gurubun içinden bazıları şu anda askıya çıkmış olan Kızılağaç Revizyon İmar Planı’na atfen “golf sahaları istemiyoruz” demiş. Golf sahaları da yaşlı Avrupalıları kışın da ülkemize çekerek turizmin 12 aya yayılmasında etkili olacaktır. Hem ilçe, hem bölge ve hem de ülke ekonomisine katkısı olacaktır. Neden istemiyorsunuz?!

 

 

AMAN DİKKAT! YANLIŞ ANLAŞILABİLİRSİNİZ!

 

Seçim çalışması adı altında halkı yanlış bilgilendirmek ve hem ilçemize hem de ülkemize ekonomik getirisi olacak çabaları sekteye uğratmak dışardan bakanlarca sadece makyavelist bir girişim olarak algılanmaz, vatan hainliği olarak bile algılanabilir; maazallah! Aman tavırlarınıza dikkat Sayın Tuba Vural Çokal.
Bu haber 18013 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI