Bugun...SORGUN ORMANINA TURTİSTİK ÇARŞI VE SU PARKI YAPMAK İÇİN AĞAÇ KESİLİYOR
Tarih: 27-12-2018 16:22:37 Güncelleme: 27-12-2018 16:51:37 + -


Sorgun ormanında Manavgat Düzeltme İmar Planı'nda göre GÜNÜBİRLİK TİCARİ alan olarak ayrılmış olan ve Turizm Bakanlığı tarafından AÇIK İHALE'ye çıkartılmış olan yerde, ihaleyi kazanan firma su parkı ve dükkanlar yapmak üzere Orman Bakanlığı'na onaylattığı "ağaç röleve planı"na göre ağaç kesimi yapıyor.

facebook-paylas
Tarih: 27-12-2018 16:22

SORGUN ORMANINA TURTİSTİK ÇARŞI VE SU PARKI YAPMAK İÇİN AĞAÇ KESİLİYOR

Sorgun ormanında Turizm Bakanlığı tarafından ihaleye verilen yerlerden birinde birkaç gündür ağaç kesimi yapılıyor. Bu yer, bu yerin güney bitişik komşusu yani sahil tarafı ve aynı bölgedeki 7-8 yer daha Manavgat Belediyesi’nin 2015’te yaptığı düzeltme imar planında GÜNÜBİRLİK alan olarak görünüyor.

 

Manavgat Belediyesi düzeltme imar planında bu alanları “GÜNÜBİLİK ALAN”a çevirirken, “G2” notu düşmüş. “G2” TİCARİ GÜNÜBİRLİK ALAN demektir. G2 notu düşülmüş “TİCARİ GÜNÜBİRLİK KULLANIM ALANLARI”nda Turizm Bakanlığı’nın açtığı ihaleyi kazanan firmalar lokanta, kafe-bar, çay bahçesi, çeşme, gösteri ve eğlence tesisi, disko, sergi üniteleri, satış birimleri (dükkân), yüzme havuzu, plaj tesisleri, duş, gölgelik, tuvalet, soyunma kabini, lunapark, oyun alanları, büfe, otopark, açık spor tesisleri, vb yapabilirler. Yani bu parselleri Turizm Bakanlığı’ndan ihale ile almış olan 2 firma buralara dükkânlar, su parkları (aquapark), vs yapabilirler. Bu onların yasal hakkı oluyor.

 

Manavgat Belediyesi plan düzeltmesini yaptıktan sonra, onay yetkilisi Turizm Bakanlığı olduğu için bakanlığın onayına sundu. Turizm Bakanlığı Manavgat Belediyesi’nin “DÜZELTİLMİŞ İMAR PLANI”nı onayladı. DÜZELTİLMİŞ İMAR PLANI Manavgat Belediyesi’nde askıya çıktı. Hatta Manavgat Belediyesi bu plan düzeltmesini anlatmak için Atatürk Kültür Merkezi’nde bir bilgilendirme toplantısı düzenlemişti 3 sene önce.

 

Turizm Bakanlığı’ndan böyle bir yeri ihale ile alan firma öncelikle bir harita mühendisi ve Orman Müdürlüğü’nden bir yetkili ile beraber “ağaç röleve planı” yapar, mevcut ağaçları tespit eder. Daha sonra projesine göre keseceği ağaçları Orman Müdürlüğü’ne yine bildirir. Orman Müdürlüğü keseceği ağaçlara karşılık dikmesi ve üç yıl boyunca bakımını üstlenmesi gereken ağaç sayısını ve masrafı firmaya bildirir ve tahsil eder. Kesimi Orman Müdürlüğü elemanları yapar. Sorgun, Belek ve Kızılağaç’taki bütün oteller bu şekilde ağaçlar kesilerek ve parası Orman Müdürlüğü’ne ödenerek yapılmıştır.

 

Şu anda ağaç kesimi yapılan 20 dönümlük yeri ve güneydeki bitişik komşusu olan 13 dönümlük yeri alan firmalar “AÇIK İHALE”de aldı. Ve bölgede henüz ihaleye çıkmamış 7-8 “TİCARİ GÜNÜBİRLİK ALAN” daha var.

 

Ağaç kesimi yapan firma ağaç röleve planını yapmış. Bu plana göre keseceği ve bakanlığın bunlara karşılık ormanlara dikeceği ağaçların bedelini ve de yerine dikilecek ağaçların bakım masraflarını Orman Bakanlığı’na ödemiş.

 

Bir kamu kurumunda tesadüfen yapılacak olan çarşının projesini gördüm. Projeye göre firma proje alanına 600-800 civarında ağaç dikmeye de söz vermiş ki bu sayı kestiği ağaç sayısından fazla. Dikilecek olan ağaçların 200-250 kadarı çam ağacı olarak görünüyor. Diğerleri de bölgesel endemik türler.

 

Bu gibi yerlere yapılan projelerde inşaat oturum alanı % 10’u geçemiyor. Ve firmalar alanın % 30’unu ağaçlandırmak zorunda.

** Manavgat Belediyesi "DÜZELTİLMİŞ İMAR PLANI"nda neden buraya G2 notu düştü?

** Turizm Bakanlığı endemik türleri çok fazla olan ve kumul alanda yetişmiş orman olarak dünyada ender olan bu bölge için bu planları onaylarken doğaya vereceği zararları neden göze önüne almıyor? Kesilen ağacın yerine ağaç dikmek üretilen oksiyenden eksilen kısmı yerine koyar ama ya ENDEMİK TÜRLER?!

Dipçe: Kızılağaç için imar planı şu günlerde askıya çıktı. Bir ay askıda kalacak. 2-3 sene sonra orada kesilecek ağaçların hesabını sormak için geç olacak. Duyarlı kişilere henüz vakit varken Manavgat Belediyesi'ne gidip, planı incelemelerini tavsiye ederim. İş işten geçtikten sonra faydası olmuyor.
Bu haber 1320 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI