Bugun...ŞÜKRÜ SÖZEN ÇÖP FESTİVALLERİ VE MANAVGAT’IN ÇÖPLE İMTİHANLARI
Tarih: 07-10-2019 23:09:00 Güncelleme: 09-10-2019 16:16:00 + -


Manavgat bir festivaller kenti. Bolca festivalimiz var. Olmalı da zaten. Günümüzde belediyecilik deyince akla yalnızca altyapı yapmak, yol yapmak, çöp toplamak gelmiyor. Sosyal belediyecilik de en az bunlar kadar önemli. Motor Festivali’miz var, Barışsuyu Festivali’miz var. Bir de bunlardan başka Manavgat’a, daha doğrusu Şükrü Sözen’e özel festivallerimiz var. Türkiye’de ve dünyada örneği yok özel festivallerimizin: Çöp festivallerimiz…

facebook-paylas
Tarih: 07-10-2019 23:09

ŞÜKRÜ SÖZEN ÇÖP FESTİVALLERİ VE MANAVGAT’IN ÇÖPLE İMTİHANLARI

Festivaller düzenlemesi ile ünlü Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in en sevdiği festival çeşidi "ÇÖP FESTİVALİ"dir.

 

 

MANAVGAT OTOGARI ÇÖP FESTİVALİ

 

Şükrü Sözen çöp festivallerinin ilkini Manavgat otogarında düzenledi. MANAVGAT OTOGARI ÇÖP FESTİVALİ 3 ay sürdü. Manavgat’ın ilk “hoş geldin”i Manavgat Otogarı 3 ay boyunca çöpe boğuldu. Gerek yerli turistler, gerekse yabancı turistler çöp dağları ile karşılandı. Transit yolcuların otobüsün penceresinden gördüğü manzara çöp yığınları oldu. Büyükşehir Yasası ile otogarlar, mezbahalar ve hallerin büyükşehre geçeceği biliniyordu. 2014 seçimlerinden önce Şükrü Sözen tarafından kendi demeçlerinde de anlatılıyordu. Otogar büyükşehre geçince, Şükrü Sözen otogarın çöplerini aldırtmamaya başladı. Tepkiler çoğalınca biftekçil basınına yalan haberler yaptırdı ve bunları ulusal gazetelerin eklerinde de yayınlattı. Bütün itirazlara rağmen MANAVGAT OTOGARI ÇÖP FESTİVALİ 3 ay sürdü.

 

 

OYMAPINAR ÇÖP VE SİNTİNE FESTİVALİ

 

Çöp festivallerimizin ikincisi Şükrü Sözen’in sırf kendisine oy vermediklerinden ötürü Oymapınar Barajı üzerinde tekne turu düzenleyen firmaya sinirlenip, barajın bir kısmının Akseki ilçesi sınırları dâhilinde olduğunu bahane ederek, firmanın çöpünü ve sintinesini almaması olayıdır. OYMAPINAR ÇÖP VE SİNTİNE FESTİVALİ’nde firmanın imdadına Akseki Belediyesi yetişti. 18 kilometre öteden gelerek, firmanın çöpünü ve sintinesini aldılar da yerli ve yabancı turistlere rezil olmadık. Şükrü Sözen’in Oymapınar’da çöp toplamama ve sintine almama inadı, sadece barajları kaybettirmesi ile Manavgat’a verilmiş zarar değildir, ülkemizin kıt kaynaklarının hoyratça harcanmasına sebep olması ile de ülkemize verilmiş zarardır.

 

 

ANA CADDELER ÇÖP FESTİVALİ

 

Çöp festivallerimizin üçüncüsü “ANA CADDELER ÇÖP FESTİVALİ”dir. Büyükşehir Yasası’na göre yol ve kaldırım genişliğinin toplamı 12 metreyi geçen her yolu büyükşehir alabilir. Manavgat’ın tüm caddeleri ve irice sokaklarının yol ve kaldırım genişliği toplamı on iki metreden fazladır. Buna mukabil Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat’tan sadece 12 cadde aldı. Almasının sebebi de Manavgat’ta oluşan su baskınlarına çözüm olarak altyapı yapacak olmalarıydı. Şükrü Sözen Antalya Belediyesi’ne geçen caddelerde hemen ÇÖP FESTİVALİ düzenledi. Üç gün o caddelerin çöpünü almadı. Halkın sağlığı ile oynadı. Ne zamanki Sayın Türel, her çöp yığınının başına kanunun ilgili maddesini hatırlatan tabelalar çaktı, Şükrü Sözen “ANA CADDELER ÇÖP FESTİVALİ”ni bir kapanış konuşması ile sonlandırdı ve çöpleri toplattı.

 

 

SİTELERİN ÇÖPÜNÜ ALMIYORUM ÇÖP FESTİVALİ

 

İlçemiz genelinde çöplerin düzenli olarak toplanmamasından ve bertaraf tesislerine iletilmemesinden kaynaklı sorunlar devamlı olarak var. Hatırladığım son çöp festivalini de bu yaz düzenledi Şükrü Sözen. Side, Ilıca, Evrenseki, Çolaklı, Gündoğdu, Kızılağaç, Kızılot, vs mahallelerinde sitelerin bahçe çöpünü almadı. Sitelere bahçe atıklarını kendi imkânları ile bertaraf tesisine iletmelerini içeren bir not yolladı. Meclis kararı falan değil, adi bir kâğıda yazılmış bir not. Bahçe çöplerini belediyenin çöp kutularının dışında görenler, çöp kutularının dolu olduğunu düşünüp, ev atıklarını da kutuların dışına bıraktı. “SİTELERİN ÇÖPÜNÜ ALMIYORUM” temalı çöp festivali yaz sezonu boyunca sürdü ve bizi yerli ve yabancı turistlerimize rezil, kepaze etti. Uğraşa uğraşa Şükrü Sözen’e görevini hatırlattık ve festivale son verdi, çöpleri toplamaya başladı.
Bu haber 743 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI