Bugun...ZİRAAT ODALARI GENEL BAŞKANI ŞEMSİ BAYRAKTAR’DAN MANAVGAT’TA ZEYTİN HASADI
Tarih: 10-11-2019 07:39:22 + -


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Manavgat Ziraat Odasını ziyaret etti. Zeytin hasadına katılan ve Taşağıl’da bulunan odaya ait zeytinyağı fabrikasında incelemelerde bulunan Bayraktar, burada yapılan toplantıda çiftçilerin sorunlarını dinledi.

facebook-paylas
Tarih: 10-11-2019 07:39

ZİRAAT ODALARI GENEL BAŞKANI ŞEMSİ BAYRAKTAR’DAN MANAVGAT’TA ZEYTİN HASADI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Antalya temasları kapsamında Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Bahadır Sezgin, Genel Sekreter Hasan Hüseyin Coşkun ve Antalya’daki ilçe ziraat odası başkanları ile beraber Manavgat Ziraat Odası'nı ziyaret etti.

 

Bayraktar burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak hasatlara iştirak ettiklerini, 19 Eylülde Şanlıurfa’da, 23 Eylül’de Edirne’de ve 24 Ekimde Ankara Beypazarı’nda hasatlara katıldıklarını ve çiftçilerle bir araya geldikleri belirtti. Bugün de Alanya’dan muz, narenciye ve domates hasadı yaptıklarını ve ardından Manavgat’ta zeytin hasadına katılmak ve Manavgat Zeytinyağı fabrikasını görmek için geldiklerini söyledi. Bayraktar zeytin ve zeytinyağının ülkemizin en değerli ürünlerin başında geldiği halde, yurt içi tüketiminin ve ihracatının emsal ülkeler ile kıyaslandığında istenilen düzeyde olmadığını vurguladı.  

 

 

ZEYTİN AĞACI SAYISI YÜZDE 82 ARTI, HEDEF DÜNYA İKİNCİLİĞİ

 

Bayraktar zeytincilikte İspanya’nın dünya birincisi, İtalya ve Yunanistan’ın ise ikinci ve üçüncü olduğunu, biz ise dünya dördüncüsü olduğumuzu anlattı. Türkiye’nin zeytincilikteki hedefini dünya 2. si olarak belirlediğini ve bu hedef çerçevesinde 2000-2018 döneminde zeytin ağacı sayısını yüzde 82 arttırdığını vurguladı. Bayraktar 2017 yılında üretimde 2.1 milyon tonla rekor kıran zeytinciliğimizin, olumsuz hava koşulları ve zararlı hastalıklardan dolayı 2018 yılında 1,5 milyon tona gerilediğini, bu yılki hava şartları nedeniyle de üretimin yine aynı miktarda olacağının hesaplandığını vurguladı.

 

Ülkenin zeytin ve zeytinyağı ihracatında önemli bir döviz elde ettiğini anlatan Bayraktar, 2018 yılında 374.8 milyon dolara çıkan ihracat gelirinin 2019 yılında Ocak- Eylül döneminde 202.7 milyon dolar olduğunu ve bu rakamın kabul edilebilir bulmadıklarını söyledi. Türkiye’nin zeytinin ana vatanı olduğunu hatırlatan ve rahatlıkla İspanya’nın ardından dünya ikinciliğini yakalayabileceğini dikkat çeken Bayraktar, bunun mutlaka yapmak zorunda olduklarını ve zeytin üretimine önem verilmesi gerektiğini savundu.

 

ÜLKEMİZİN YÜZÖLÇÜMÜ İTALYA’NIN İKİ BUÇUK KATI, YUNANİSTAN’IN ALTI KATI,

İSPANYA’NIN İSE BİR BUÇUK KATI, HEDEFİMİZ ÇOK DAHA YÜKSEKLERDE OLMALI

 

 

TANE ZEYTİNE DESTEK

 

Bunun için zeytinyağının kilogramına 80 kuruş destek verildiğini ve bu rakamın artırılması gerektiğini dile getiren Bayraktar, yıllardır tane zeytine destek verilmesi gerektiğini talep ettiklerini ve 2019 Tarımsal Destekleme Kararnamesinde tane zeytine de kilogramda 15 kuruş destek verilmesi kararı alındığını ve bu kararı çok yerinde bir karar olarak gördüklerini söyledi.

 

 

İTHAL ZEYTİNYAĞI ENGELLENMELİ

 

Zeytinyağı tüketimin artırılması gerektiğini de ifade eden Bayraktar şöyle konuştu: “Yunanistan, İspanya ve İtalya’da kişi başı zeytinyağı tüketimi 10-15 kilogram göz önüne alındığında biz zeytin ülkesi olarak, yılda kişi başına 1,5-2 litre zeytinyağı tüketmemiz kabul edilebilir bir şey değildir. Bu kadar sağlıklı gıdayı tüketmemiz zorunluluktur. Biz bunu hiç olmazsa 4,5-5 kilogram seviyelerine getirebilmeliyiz. Bu seviyelere çektiğimizde, zeytin üretimini de daha sağlıklı geliştirmemiz mümkün olacaktır. Zeytinyağı ithalatına izin verilmemelidir. Gerekli denetimler yapılarak ülkemize ithal zeytinyağı girişi muhakkak engellenmelidir. Ülke olarak zeytinyağı pazarlama ve tanıtım stratejilerini geliştirmeliyiz. Zeytinyağında muhakkak marka olmak zorundayız.”

 

 

ZEYTİNYAĞI FABRİKASI MODEL VE ÖRNEK OLDU

 

Başarılı hizmetlerinden dolayı Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ve yönetimi tebrik eden Bayraktar, “Manavgat Ziraat Odamızı tebrik ediyorum. Zeytinyağı fabrikasını kurarak, risk almıştır. Fabrika kurmak çalıştırmak kolay bir hadise değildir. Değerli başkanımız Rasim Metin bir model fabrika kurmuştur. Örnek bir fabrika kurmuştur. Bu fabrikayı görerek, bazı yerlerde yine zeytinyağı fabrikaları kurulmuştur. Bu fabrikayı geliştirerek, büyütmeye devam ediyorlar. Bu manada hem başkanı hem yöneticileri kutluyorum. Üreticiye çok hayırlı hizmette bulunuyorlar.  Başarılarının devamını diliyorum.” Dedi.

 

 

BAŞKAN METİN’DEN İKİNCİ FABRİKA MÜJDESİ

 

Söz alan Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’de 2011 yılında kurdukları fabrikayı geliştirdiklerini belirterek, fabrikaya yoğun talep olduğunu söyledi. Manavgat’ın doğu yakasına ikinci fabrikayı kurmayı hedeflediklerini anlatan Metin, “Şuan yer arıyoruz. Yer bulduğumuz zaman ikinci fabrikayı açmak istiyoruz. Bu yönde de üreticilerimizden yoğun talep var. Manavgat Ziraat Odamızın zeytinyağı fabrikası sıkım ücretleriyle ilgili Antalya’da borsa vazifesi görüyor.  Bu sıkım ücretiyle sadece Manavgat zeytin çiftçisine yıllık 4-4,5 milyon lira katkı sağlıyor. Bu para Manavgat çiftçisinin cebinde kalıyor” dedi. 

 

 

ELEKTRİK FİYATLARI ÇİFTÇİ İÇİN YÜKSEK

 

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, elektrik fiyatlarının çiftçi için yüksek olduğunu savundu. Bayraktar, "Bazı yerlerde inanın bana elektriğe ödeyeceği fatura bedeli kârından fazla, kaldıramıyor. Müthiş bir maliyet getiriyor. Onun için elektrik fiyatlarında muhakkak surette maliyeti aşağı çekmemiz lazım. İndirim yapmamız gerekiyor" dedi.

 

 

ISPANAĞIN SUÇU YOK, SUÇ TARIM İŞÇİLERİNDE

 

Bayraktar, gazetecilere, ıspanaktan kaynaklandığı öne sürülen zehirlenme vakalarına ilişkin açıklama yaptı. Olayın tamamen tarım işçilerinin bilinçsizliğinden kaynaklandığını aktaran Bayraktar, tarım işçilerinin yanlışlıkla otları ıspanak sanarak hasat ettiklerini belirtti. Olayın nedeni ortaya konulmadan çiftçinin bilinçsizce tarım ilacı veya kimyasal madde kullandığı suçlamalarının kendilerini üzdüğünü aktaran Bayraktar, “Ispanağın bir suçu, günahı yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var. Yabancı Suriyeli tarım işçilerinin yabani otla ıspanağı birlikte toplayarak karıştırmasından kaynaklanıyor. Yapılan incelemede olayın tarım ilaçlarından kimyasal maddelerden kaynaklanmadığı görülmüştür.  Ispanak suçsuzdur. Şu anda ıspanak tüketiminde ciddi bir gerilemenin olduğu görülmektedir. Ispanak gibi değerli bir üründen insanlarımız mahrum bırakılmamalıdır. Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor” diye konuştu.

 

 

ZEYTİN HASADINA KATILDI, ÇİFTÇİLERLE POZ VERDİ

 

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Bereket Mahallesinde çiftçiler ve tarım işçileri ile birlikte zeytin hasadı yaptı.  Zeytin üreticinin sorunlarını dinleyen Bayraktar, daha sonra bahçede hasat yapan tarım işçileriyle fotoğraf çektirdi.  Bayraktar, çiftçilere bol, bereketli ve kazançlı hasatlar diledi.

 

 

BAYRAKTAR, ZEYTİNYAĞI FABRİKASINI GEZDİ

 

Bayraktar daha sonra Manavgat Ziraat Odasına ait Taşağıl Mahallesindeki Zeytinyağı fabrikasını gezdi. Bayraktar, fabrika gezisinde Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’den fabrika hakkında bilgiler aldı. Fabrikada zeytinyağı analizini de inceleyen Bayraktar, daha sonra zeytinyağını yudumlayarak, zeytinyağının tadına baktı.

 

 

ÇİFTÇİLERLE BULUŞTU, SORUNLARINI DİNLEDİ

 

Bayraktar, zeytinyağı Fabrikası önünde çiftçilerle bir araya geldi, sorunlarını dinledi. Karşılaştıkları sorunları Bayraktar ile paylaşan çiftçiler, sorunlarının çözülmesini talep ettiler. Genel Başkan Bayraktar ise bu konuların takipçisi olacaklarını söyledi.
Bu haber 692 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI